Nobelovu cenu mieru získali bojovníčky za práva žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ellen Johnson Sirleafová
Libérijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová Foto: SITA/AP
Leyman Gboweeová
Foto: SITA/AP
Tavakukul Karmanová
Foto: SITA/AP

Zaujímavosti:

* Nobelova cena sa udeľuje od roku 1901. Ako prvých ocenili Francúza Frédérica Passyho a Švajčiara Jeana Henri Dunanta.

* Najkontroverznejší majitelia ceny sú Barack Obama, Jásir Arafat, Henry Kissinger a Martti Ahtisaari.

* Nobelova cena za mier je považovaná za najdôležitejšie politické vyznamenanie.

Zoznam držitelov Nobelovej ceny mieru za posledných 11 rokov:

2000 – Kim Dae-jung, Kórejská republika

2001 – Kofi Annan, OSN

2002 – Jimmy Carter, USA

2003 – Širín Ebadiová, Irán

2004 – Wangari Maathaiová, Keňa

2005 – Mohamed ElBaradei, IAEA

2006 – Muhammad Júnus a Grameen Bank, Bangladéš

2007 – Al Gore, USA a Medzivládny panel pre klimatické zmeny, OSN

2008 – Martti Ahtisaari, Fínsko

2009 – Barack Obama, USA

2010 – Liu Siao-po

Zoznam ženských držiteliek Nobelovej ceny mieru:

2011 – Ellen Johnsonová-Sirleafová, Leymah Gboweeová (obe Libéria) a Tavakkul Karmánová (Jemen)

2004 – Wangari Maathaiová (Keňa)

2003 – Širin Ebádiová (Irán)

1997 – Jody Williamsová (USA)

1992 – Rigoberta Menchú Tum (Guatemala)

1991 – Aung San Su Ťij (Barma)

1982 – Alva Myrdalová (Švédsko)

1979 – Matka Tereza (India)

1976 – Mairead Corriganová a Betty Williamsová (Veľká Británia)

1946 – Emily Greene Balchová (USA)

1931 – Jane Addamsová (USA)

1905 – Bertha von Suttnerová (Rakúsko)

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Držiteľom Nobelovej ceny mieru za rok 2011 sa stali tri ženy – libérijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová, jej krajanka a ľudskoprávna aktivistka Leyman Gboweeová a jemenská aktivistka Tavakukul Karmanová za „ich nenásilný boj za bezpečnosť žien a ich ľudské práva“ v záujme budovania mieru.

Oznámil to v piatok predpoludním nórsky Nobelov výbor. Víťaz vzišiel z rekordného počtu 241 nominovaných. Za 110 rokov sa prestížnu cenu za mier podarilo získať iba 12 ženám.

„Demokraciu a trvalý mier vo svete nemôžeme dosiahnuť, kým ženy nebudú mať rovnaké možnosti ovplyvniť vývoj spoločnosti vo všetkých oblastiach spoločnosti ako muži,“ povedal predseda Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland po oznámení mien víťaziek.

Ellen Johnsonová-Sirleafová

Ellen Johnsonová-Sirleafová má 72 rokov a pôsobí ako prezidentka západoafrickej Libérie. Pri moci je od roku 2006, keď obsadila post hlavy štátu ako prvá žena v histórii afrického kontinentu.

Libéria v tom čase zápasila s dôsledkami 14 rokov trvajúcej občianskej vojny, ktorá si vyžiadala približne 250-tisíc obetí a uvrhla krajinu do hlbokej ekonomickej krízy.

Jej výsledkom bolo aj prerušenie dodávok elektrickej energie a pitnej vody. Nobelov výbor ocenil jej prínos „pre bezpečnosť, sociálny a ekonomický rozvoj a posilnenie postavenia žien“ v Libérii.

Leyman Gboweeová

Leymah Gboweeová má 39 rokov a výraznou mierou sa zaslúžila o ukončenie občianskej vojny v Libérii. Kresťanky aj moslimky presvedčila, aby pristúpili k štrajku a odmietli mať pohlavný styk s mužmi, pokým neukončia boje.

Nobelov výbor ju ocenil za „zmobilizovanie žien naprieč etnickým a náboženským spektrom, ktorým dosiahla ukončenie dlhej vojny v Libérii, a za zabezpečenie účasti žien na voľbách“.

Tavakukul Karmanová

Tavakkul Karmánová má 32 rokov a ako novinárka bojuje za ľudská práva žien a slobodu tlače v Jemene. V piatok sa stala prvou ženou arabského pôvodu, ktorá dostala prestížne ocenenie za mier.

Nobelov výbor ocenil jej „vedúcu pozíciu v boji za práva žien, demokraciu a mier v Jemene za tých najťažších okolností“. Karmánová prestížne ocenenie venovala „všetkým aktivistom Arabskej jari“, ktorí vyšli do ulíc v afrických a blízkovýchodných krajinách.

EÚ nevyhrala, ale gratuluje

Traja najvyšší predstavitelia Európskej únie v piatok privítali udelenie Nobelovej ceny mieru triu Ellen Johnsonová-Sirleafová, Leymah Gboweeová a Tavakkul Karmánová. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy im prostredníctvom spoločného vyhlásenia „z celého srdca“ zablahoželali k zisku prestížnej ceny.

Podľa Barrosa a Van Rompuya Nobelov výbor uznal „ústrednú úlohu žien, ktorú zohrali v mierovom riešení konfliktov a prechode k demokracii“. Udelenie ceny do ich rúk považujú za „víťazstvo novej demokratickej Afriky a nového demokratického arabského sveta žijúceho v mieri a rešpektujúceho ľudské práva“.

Ku gratulantom sa pridal aj poľský predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek, podľa ktorého „demokracia nemôže existovať bez úplného vypočutia hlasu žien“. Bývalý poľský premiér zároveň využil príležitosť a vyzval Čínu na prepustenie minuloročného laureáta Nobelovej ceny mieru Lioua Siao-poa, ktorý si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody.

Európska únia taktiež figurovala na rekordnom 241-mennom zozname nominovaných na Nobelovu cenu mieru za rok 2011.

Týždeň Nobeloviek

Pondelkovým udelením Nobelovej ceny za medicínu sa začal týždeň ohlasovania mien víťazov prestížnej ceny za rok 2011. Vyvrcholenie však prišlo až v piatok, keď nórska komisia oznámila mená laureátiek Nobelovej ceny mieru.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite.
Nobelová cena
Foto: pursuitist.com

V utorok udelili Nobelovu cenu za fyziku Saulovi Perlmutterovi spoločne s dvojicou Brian P. Schmidt a Adam G. Riess za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, ku ktorému dospeli prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov.

Nobelovu cenu za chémiu, ktorá sa udeľovala v stredu, získal Izraelčan Daniel Shechtman za objav kvázikryštálov. Držiteľom Nobelovej ceny za literatúru sa stal švédsky básnik Tomas Tranströmer.

Nobelova cena je spojená s udelením 10 miliónov švédskych korún (viac ako jedného milióna eur) a môžu sa o ňu podeliť až traja víťazi.

Tí si po svoje ceny prídu do Štokholmu a Osla 10. decembra, kedy si svet pripomína výročie úmrtie zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHenry KissingerHerman Van RompuyJásir ArafatJerzy BuzekJimmy CarterJosé Manuel BarrosoŠirín EbadiováSu Ťij