Nobelovu cenu za chémiu získal objav kvázikryštálov

Kryštál
Foto: www.flickr.com
BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za chémiu získal tento rok Izraelčan Daniel Shechtman za objav kvázikryštálov. Rozhodli o tom predstavitelia Kráľovskej švédskej akadémie vied.

Shechtman svoj prevratný objav uskutočnil 8. apríla 1982, keď pod elektrónovým mikroskopom pozoroval štruktúry, ktoré boli podľa klasických pravidiel kryštalografie nemožné. Po oznámení svojho objavu sa stal terčom kritiky ostatných vedcov, ktorí ho obviňovali, že si vymýšľa.

Shechtman však vo svojom výskume pokračoval a v roku 1984 publikoval vôbec prvý článok o kvázikryštalických štruktúrach. Kvázikryštál je pevná látka, ktorej štruktúrne jednotky (atómy alebo molekuly) nie sú usporiadané periodicky ako u klasických kryštálov, ale nie sú ani rozmiestnené náhodne ako u amorfných materiálov.

V usporiadaní štruktúrnych jednotiek sa dajú nájsť určité pravidlá ako napríklad rotačná symetria, ktoré sa dajú odhaliť pomocou elektrónovej alebo röntgenovej difrakcie. V kvázikryštáloch sa môžu tiež vyskytovať prvky symetrie, ktoré sú u periodických štruktúr nemožné.

Týždeň Nobeloviek

Pondelkovým udelením Nobelovej ceny za medicínu sa začal týždeň ohlasovania mien víťazov prestížnej ceny za rok 2011. Vyvrcholenie však príde až v piatok, keď nórska komisia oznámi meno laureáta Nobelovej ceny mieru.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite.

V utorok udelili Nobelovu cenu za fyziku Saulovi Perlmutterovi spoločne s dvojicou Brian P. Schmidt a Adam G. Riess za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, ku ktorému dospeli prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov.

Meno držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 2011 bude známe vo štvrtok 6. októbra, informovala v pondelok Kráľovská švédska akadémia vied. Zoznam kandidátov je síce utajovaný, no hovorí sa o sýrskom autorovi Adonisovi. Minulý rok sa laureátom Nobelovej ceny za literatúru stal peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

S najväčším napätím sa však tradične očakáva meno lauréta ceny mieru. Medzi rekordným počtom nominovaných sú viacerí lídri revolúcii v blízkovýchodných a afrických krajinách.

Cenu tak môžu získať aktivisti z Egypta, Tuniska, Sýrie, Líbye či Jemenu. Opätovne sa však spomína aj meno aj zimbabwianskeho premiéra Morgana Tsvangiraia.

Nobelová cena
Foto: pursuitist.com

Hovorí sa aj o bývalom nemeckom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, organizácii WikiLeaks či dokonca Európskej únii. Rekordný 241-členný zoznam nominovaných je však zahalený tajomstvom, rovnako tak proces výberu samotného víťaza.

Nobelova cena je spojená s udelením 10 miliónov švédskych korún (viac ako jedného milióna eur) a môžu sa o ňu podeliť až traja víťazi. Tí si po svoje ceny prídu do Štokholmu a Osla 10. decembra, kedy si svet pripomína výročie úmrtie zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom