Nobelovu cenu za ekonómiu dostali William Nordhaus a Paul Romer

William Nordhaus, Paul Romer
Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania William Nordhaus a Paul Romer za výskum vzťahu medzi globálnym otepľovaním a hospodárskym rastom. Foto: Henrik Montgomery/TT via AP.

BRATISLAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania William Nordhaus a Paul Romer za výskum vzťahu medzi globálnym otepľovaním a hospodárskym rastom. Oznámila to v pondelok Švédska kráľovská akadémia vied.

Profesor Nordhaus z Yalovej univerzity vytvoril prvý model, ktorý opisuje súvislosti medzi klímou a ekonomikou, uviedla akadémia podľa portálu bbc.com.

Nové myšlienky a inovácie

Profesor Romer zo Stern School of Business zase ukázal, ako ekonomické sily pôsobia na ochotu firiem prichádzať s novými myšlienkami a inováciami.

„Ich zistenia významne rozšírili rozsah ekonomických analýz vytvorením modelov, ktoré vysvetľujú interakciu trhovej ekonomiky s prírodou a poznaním,“ uviedla akadémia vo vyhlásení.

Cenu zaviedla Švédska ríšska banka

Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela nie je oficiálnou Nobelovou cenou, pretože nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela.

Zaviedla ju Švédska ríšska banka v roku 1969 pri príležitosti svojho 300. výročia. Cenu dotovanú sumou 9 mil. švédskych korún (SEK) vyhlasuje rovnako ako Nobelove ceny za chémiu a fyziku Švédska kráľovská akadémia vied.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom