Nobelovu cenu za mier získala Narges Mohammádí, za boj proti útlaku žien v Iráne je vo väzení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobelova cena
Foto: ilustračné, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. októbra, 12:43

Nobelovu cenu za mier za rok 2023 získala iránska ľudskoprávna aktivistka Narges Mohammádí. Predsedníčka Nórskeho Nobelovho výboru Berit Reiss-Andersen v piatok v Osle oznámila, že 51-ročnú rodáčku zo Zandžánu oceňujú za „jej boj proti útlaku žien v Iráne a jej boj za presadzovanie ľudských práv a slobody pre všetkých“.

„Udelením tohtoročnej Nobelovej ceny za mier Nórsky Nobelov výbor chce oceniť jej odvážny boj za ľudské práva, slobodu a demokraciu v Iráne,“ uvádza výbor v tlačovej správe na webstránke www.nobelprize.org.

„Tohtoročná cena za mier oceňuje aj státisíce ľudí, ktorí v predchádzajúcom roku demonštrovali proti politike diskriminácie a útlaku žien teokratického režimu,“ dodáva.

Mohammádí je stále vo väzení

Mohammádí je bojovníčka za slobodu a ľudské práva, pričom tento boj má obrovskú osobnú cenu, uvádza Nobelov výbor. Iránsky režim ju už 13-krát zatkol, päťkrát ju usvedčil a odsúdil ju na celkovo 31 rokov väzenia a 154 rán bičom. V súčasnosti je ešte stále vo väzení.

Tohtoročná laureátka sa už ako študentka fyziky vyznamenala ako zástankyňa rovnosti a práv žien. Po škole pracovala ako inžinierka aj ako publicistka v rôznych reformných novinách. V roku 2003 sa pridala k Centru ochrancov ľudských práv v Teheráne, ktoré založila ďalšia nositeľka Nobelovej ceny za mier Širín Ebadi.

Boj proti diskriminácii a útlaku žien

Mohammádí bojuje proti systematickej diskriminácii a útlaku žien a podporuje boj žien za právo na plnohodnotný a dôstojný život, ktorý sa v celom Iráne stretáva s prenasledovaním, väznením, mučením a dokonca smrťou. Bojuje tiež za slobodu prejavu a právo na nezávislosť a proti pravidlám, ktoré vyžadujú, aby ženy zostali mimo dohľadu a zakrývali si telo.

Aj napriek tomu, že je vo väzení, podporila vlaňajšiu vlnu protestov, ktoré vyvolala smrť mladej ženy Mahsy Amíní po zatknutí mravnostnou políciou, a organizovala solidárne akcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať