Nobelovu cenu za mier získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, nominovaná bola aj Greta Thunberg

Abiy Ahmed Ali
Etiópsky premiér Abiy Ahmed Ali. Foto: archívne, SITA/AP

Nobelovu cenu za mier tento rok získal etiópsky premiér Abiy Ahmed za jeho úsilie o dosiahnutie mieru a medzinárodnej spolupráce, a to „najmä pre jeho rozhodnú iniciatívu na vyriešenie pohraničného konfliktu so susednou Eritreou„.

Nórska Nobelova komisia touto cenou zároveň uznáva všetky zúčastnené strany snažiace sa o mier a zmierenie v Etiópii a v regiónoch východnej a severovýchodnej Afriky.

Prijali podmienky mierovej dohody

Úmysel obnoviť mierové rozhovory s Eritreou oznámil Ahmed v apríli 2018, keď sa stal premiérom Etiópie. Diplomatický odmäk medzi Eritreou a Etiópiou nastal, keď Ahmed v júni toho roku oznámil, že krajina prijíma podmienky mierovej dohody, ktorá v roku 2000 ukončila dvojročnú pohraničnú vojnu.

V spolupráci s eritrejským prezidentom Isaiasom Afwerkim vypracovali princípy mierovej dohody a tie zapracovali do deklarácií, ktoré podpísali vlani v júli v eritrejskej Asmare a v septembri v saudskoarabskej Džidde.

Vyzdvihli aj Ahmedove reformy

Nórska Nobelova komisia okrem toho vyzdvihla Ahmedove reformy, amnestie pre stovky politických väzňov, legalizovanie zakázaných opozičných skupín, ukončenie cenzúry médií, prepustenie predstaviteľov podozrivých z korupcie, zvýšenie vplyvu žien v etiópskom politickom i komunitnom živote a jeho prísľub k uskutočneniu slobodných a spravodlivých volieb.

Etiópsky premiér sa tiež zapája do mierového a zmierovacieho procesu vo východnej a severovýchodnej Afrike, ako napríklad pri normalizácii diplomatických vzťahov medzi Eritreou a Džibutskom.

Nominovaná bola aj Greta Thunberg

Na Nobelovu cenu za mier bolo v roku 2019 nominovaných až 301 kandidátov, z toho 223 jednotlivcov a 78 organizácií. Medzi favoritov patril pápež František aj Reportéri bez hraníc, ale tiež švédska tínedžerka a aktivistka Greta Thunbergová.

Tá inšpirovala celosvetovú študentskú kampaň, ku ktorej sa pridali milióny mladých ľudí po celom svete.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abiy Ahmed AliGreta Thunberg