Aktualizované: Nobelovu cenu za mier získali Denis Mukwege a Nadia Murad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nobelova cena za mier
Zľava: Jezídka Nadia Murad a bojovník proti sexuálnemu násiliu Denis Mukwege. Foto: koláž WBN
  • aktualizované 5. október, 12:38

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za mier tento rok získali Denis Mukwege a Nadia Murad za svoje snahy o ukončenie používania sexuálneho násilia ako zbrane vo vojnách a ozbrojených konfliktoch. Obaja laureáti podľa Nórskej Nobelovej komisie prispeli k upriameniu pozornosti na takéto vojnové zločiny a boju proti nim.

Zviditeľnili problém sexuálneho násilia

Konžský gynekológ Denis Mukwege zasvätil svoj život obrane takýchto obetí a iracká jezídka Nadia Murad je sama obeťou i svedkyňou páchaných zverstiev. Každý z nich svojím spôsobom pomohol zviditeľniť problém sexuálneho násilia páchaného počas vojen tak, aby sa zaň mohli páchatelia zodpovedať a byť potrestaní.

Denis Mukwege strávil veľkú časť svojej dospelosti pomocou obetiam sexuálneho násilia v Konžskej demokratickej republike. Od vzniku nemocnice Panzi v meste Bukavu v roku 2008 sa doktor Mukwege so svojím tímom staral o tisícky obetí sexuálneho násilia. Väčšina z útokov pritom súvisela s dlhoročnou občianskou vojnou, počas ktorej prišlo o život viac ako šesť miliónov ľudí.

Nadia Murad je sama obeťou vojnových zločinov a preukázala nezvyčajnú odvahu pri rozprávaní o svojom utrpení a tiež pri reprezentovaní ďalších obetí. Je príslušníčkou jezídskej menšiny zo severu Iraku.

Islamský štát zabil stovky ľudí v dedine

Keď extrémistická organizácia Islamský štát (IS) v auguste 2014 spustila brutálny a systematický útok proti dedinám v regióne Sindžar, namierený práve proti jezídom, zmasakrovali stovky ľudí v dedine, kde žila.

Mladšie ženy a tiež dievčatá uniesli a držali ich ako sexuálne otrokyne. Nadia, ktorej sa podarilo po zhruba troch mesiacoch ujsť, je pritom len jednou z asi tritisíc jezídskych žien a dievčat, ktoré boli obeťami znásilňovania a ďalších foriem násilia zo strany členov IS.

„Denis Mukwege a Nadia Murad obaja riskovali svoju bezpečnosť, aby odvážne bojovali proti vojnovým zločinom a za spravodlivosť pre obete,“ uvádza v oficiálnom vyhlásení Nobelova komisia. Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denis Mukwege