Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malála Júsafzaj
Pakistanskú tínedžerku Malálu Júsafzaj (16) postrelili v októbri 2012 z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila. Na svoje 16. narodeniny 12. júla prehovorila prvýkrát verejne na pôde OSN, kde povedala, že extrémisti sa boja kníh a pier. Vyzvala tiež na vzdelávanie pre všetkých vrátane "synov a dcér Talibanu a všetkých teroristov". Foto: SITA,AP
9. októbra 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Nobelovu cenu za mier získali Malála a indický aktivista

WASHINGTON 10. októbra (WEBNOVINY) – Nórsky Nobelov výbor vyhlásil v piatok držiteľa Nobelovej ceny mieru. Prestížne ocenenie získali pakistanská tínedžerka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi.

O ocenenie sa uchádzal rekordný počet nominovaných

Malálu v októbri 2012 postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, ktoré fundamentalisti odmietajú. V ťažkom stave ju následne previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč. V súčasnosti študuje na škole v anglickom Birminghame. V minulosti ju dvakrát nominovali na Nobelovu cenu mieru. Európsky parlament jej však minulý rok udelil prestížnu Sacharovovu cenu.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Jusafzajová

Kailaš Satyarthi je neúnavným bojovníkom za práva detí a odporca detskej práce. Jeho organizácií sa podarilo oslobodiť a do spoločnosti opätovne zaradiť desiatky tisíc detí. Bojuje proti chudobe, nezamestnanosti, negramotnosti, ktoré označuje za dôsledok zneužívania detí. Aktivista žijúci v Naí Dillí stojí okrem iného aj za prijatím viacerých polomových medzinárodných noriem o ľudských právach.

Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádzal rekordný počet 278 nominovaných. Víťaza oznámil Thorbjorn Jagland, predseda Nórskeho Nobelovho výboru zloženého z ľudí nominovaných tamojším parlamentom.

Favoritom bol aj pápež František

Americké a britské stávkové kancelárie favorizovali pápeža Františka. Ak by sa František nakoniec stal laureátom, bol by prvou hlavou katolíckej cirkvi s Nobelovou cenou. Na zozname horúcich kandidátov sa nachádzal aj bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, nezávislý ruský denník Novaja Gazeta ako aj konžský ženský lekár a prevádzkovateľ nemocnice Denis Mukwege.

Všetci laureáti si cenu prevezmú 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a šek na odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte takmer 930-tisíc eur. Udelenie Nobelovej ceny mieru vyvolalo v histórii aj viacero kontroverzií, v roku 2009 to bolo napríklad v prípade amerického prezidenta Baracka Obamu či udelenia ocenenia Európskej únii. V roku 2013 dostala Nobelovu cenu mieru Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Kailaš Satjárthí
Foto: SITA/ AP

Reakcie na ocenenie Malály a indického aktivistu:

Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová:

„Nobelova cena mieru pre týchto dvoch nadšených ochrancov vzdelávania vysiela odkaz svetu vo veci dôležitosti vzdelania pre budovanie mieru a udržateľnej spoločnosti.“

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

„Malála je odvážna a nežná obhajkyňa mieru, ktorá sa prostredníctvom jednoduchého činu chodenia do školy stala celosvetovou učiteľkou. Ona povedala, že jedno pero dokáže zmeniť svet a dokázala, ako jedna mladá žena môže stáť na čele. Vďaka hrdinskej práci pána Satjárthího sa svet posunul od popierania zneužívania detskej práce k jej uznaniu, uvedomeniu si a ku konaniu.“

Stály predseda Európskej rady Herman Von Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso:

„Nemôžeme zabudnúť na milióny iných detí na svete, ktorým je znemožnené právo na vzdelanie. Toto je víťazstvo ich všetkých.“

Odporúčané články

Nobelovu cenu za medicínu udelili za výskum mozgu Poznáme meno favorita na víťazstvo Nobelovej ceny mieru

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...