Nočné kontroly na Tour nebudú, nedovolí to francúzske právo

Najkrajšie momenty zo štvrtej etapy Tour de France
Cyklisti počas štvrtej etapy Tour de France zo Seraing do Cambrai merajúcej 223,5 kilometrov. Foto: SITA/AP

AMIENS 9. júla (WEBNOVINY) – Odvážna ambícia predstaviteľov Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) robiť prepadové nočné dopingové kontroly jazdcov počas Tour de France zostane nenaplnená.

Ukázalo sa, že francúzsky právny systém nepovoľuje takéto zasahovanie do súkromia športovcov počas nočného pokoja. Vyhlásil to hovorca špeciálnej Antidopingovej agentúry UCI (CADF) pre nemecké médiá.

„Nočné prehliadky sú jednou z našich stratégií, ktoré máme ošetrené v kódexe WADA v odôvodnených prípadoch, keď disponujeme konkrétnymi informáciami. Nemôžeme ich však vykonávať v krajinách, ktorých právny systém ich nepovoľuje,“ vysvetlil hovorca CADF.

Ak však existuje dôvodné podozrenie na dopingové previnenie, prezident UCI Brian Cookson by rád získal právo kontrolovať jazdcov aj v čase od 23.00 do 6.00 h ďalšieho dňa. Podľa prezidenta Francúzskej antidopingovej agentúry (AFLD) Bruna Genevoisa by nemuselo ísť iba o antidopingové testy.

„V spolupráci s políciou a colnými orgánmi by sme takýmto spôsobom mohli zachytiť podozrivé akcie či pohyby tovaru a osôb, ktoré sa udejú v jednotlivých tímoch,“ povedal Bruno Genevois.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom