Nočné rokovania parlamentu sú zlou praxou, tvrdí Žitňanská

Lucia Žitňanská
Podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej sú nočné rokovania vlády zlou praxou. Smer-SD dáva podľa nej viacerými svojimi krokmi znamienko rovnosti medzi štát a práve stranu Smer-SD. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Nočné rokovania parlamentu, ktoré opäť avizoval predseda NR SR Pavol Paška, sú podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej zlou praxou. Ako povedala v pondelok novinárom, Smer-SD viacerými svojimi krokmi dáva znamienko rovnosti medzi štát a stranu Smer-SD.

„Demokracia putinovského typu je mu bližšia ako tradície, ku ktorým sa hlásime my. Je dôležité nájsť takú formu pomenovania a poukazovania, čo Smer robí, ktorá bude ľuďom zrozumiteľná. Bolo by zlé, ak by výsledkom nášho opozičného snaženia bola len ďalšia hádka, ktorá to spraví nezrozumiteľným pre občanov,“ povedala s tým, že opozícia sa musí stretnúť a dohodnúť, ako bude postupovať v prípade rozhodnutia Pašku, aby parlament rokoval v noci.

Slovensko sa dnes podľa Žitňanskej nachádza v zlomovom momente. „Vidíme to v zahraničnej politike, kde sa DNA Smeru prikláňa k putinovskému vnímaniu demokracie. Videli sme to v Žiline, kde stranícky klientelizmus je vládnou doktrínou. Vidíme to aj v správaní sa predsedu NR SR Pavla Pašku, že väčšina môže všetko bez toho, aby sa prihliadalo na legitímne práva menšín, vrátane politických,“ vyhlásila Žitňanská. Opozícia to podľa nej musí pomenovať, ale nesmie dovoliť, aby sa z toho stala fraška.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter bude čeliť odvolávaniu. Návrh na vyslovenie nedôvery Richterovi podal v piatok do parlamentu nezaradený poslanec Alojz Hlina. Podnet na odvolanie podpísalo 36 poslancov všetkých opozičných strán.

Na zvolanie mimoriadnej schôdze stačí 30 poslaneckých podpisov. Opozícia chce Richtera zosadiť z funkcie pre kauzu prideľovania eurofondov spoločnosti Star EU. Predseda parlamentu Pavol Paška avizoval, že ak príde návrh na odvolanie člena vlády, zvolá ho na nočné hodiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaJán RichterLucia ŽitňanskáPavol Paška
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky