Nomináciám na ceny BAFTA vládne Gravitácia

Gravitácia
Záber z filmu Gravitácia Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Zoznamu kandidátov na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) vládne sci-fi Gravitácia s 11 nomináciami. Po desať si vyslúžili snímky 12 rokov otrokom a Špinavý trik, deväť má v hre Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama, po päť získali Liberace a Zachráňte pána Banksa. Slávnostné odovzdávanie cien BAFTA bude v nedeľu 16. februára v Royal Opera House londýnskej Covent Garden moderovať Stephen Fry.

Gravitácia môže získať trofeje v kategóriách Najlepší film, Najlepší britský film, Réžia (Alfonso Cuarón), Pôvodný scenár (Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón), Hudba (Steven Price), Kamera (Emmanuel Lubezki), Strih, Výprava, Zvuk, Špeciálne vizuálne efekty a Najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Sandra Bullock).

Životopisná dráma 12 rokov otrokom si vyslúžila nominácie v kategóriách Najlepší film, Réžia (Steve McQueen), Adaptovaný scenár (John Ridley), Hudba (Hans Zimmer), Kamera (Sean Bobbitt), Strih, Výprava, Najlepší herec v hlavnej úlohe (Chiwetel Ejiofor), Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Michael Fassbender) a Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Lupita Nyong’o).

Špinavý trik sa uchádza o ceny v kategóriách Najlepší film, Réžia (David O. Russell), Pôvodný scenár (Eric Warren Singer, David O. Russell), Výprava, Kostýmy, Masky, Najlepší herec v hlavnej úlohe (Christian Bale), Najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Amy Adams), Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Bradley Cooper) a Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Jennifer Lawrence).

Päticu snímok nominovaných v kategórii Najlepší film dopĺňajú Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama a dráma Philomena, ktorá má v hre štyri nominácie. O trofej pre Najlepší britský film zabojujú Gravitácia, Mandela: Long Walk to Freedom, Philomena, Rivali, Zachráňte pána Banksa a Sebecký obor.

Päticu nominovaných režisérov spolu s Cuarónom, McQueenom a Russellom tvoria aj Paul Greengrass (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama) a Martin Scorsese (Vlk z Wall Street). V kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe sú spolu s Ejioforom a Baleom nominovaní aj Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street) a Tom Hanks (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama). V rovnakej ženskej kategórii Amy Adams a Sandru Bullock dopĺňajú Cate Blanchett (Jasmínine slzy), Emma Thompson (Zachráňte pána Banksa) a Judi Dench (Philomena).

Za herecký výkon vo vedľajšej úlohe sú spolu s Fassbenderom a Cooperom nominovaní aj Barkhad Abdi (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama), Daniel Brühl (Rivali) a Matt Damon (Liberace). Päticu herečiek nominovaných za vedľajšie roly spolu s Jennifer Lawrence a Lupitou Nyong’o tvoria Julia Roberts (Blízko od seba), Oprah Winfrey (Komorník) a Sally Hawkins (Jasmínine slzy).

BAFTA
Foto: www.bafta.org

Cenu BAFTA pre najlepší film v inom ako anglickom jazyku môžu získať Akt zabitia, Život Adéle, Veľká nádhera, Metro Manila alebo Wadjda. Päticu nominovaných dokumentárnych filmov tvoria Akt zabitia, The Armstrong Lie, Blackfish, Tim’s Vermeer a We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks. O trofej pre najlepší animovaný film sa uchádzajú Ja, zloduch 2, Ľadové kráľovstvo a Príšerky: Univerzita.

Už v pondelok pritom Britská akadémia filmových a televíznych umení predstavila nominácie na cenu v kategórii Rising Star. O trofej, ktorej víťaza ako jediného vyberá verejnosť, sa uchádzajú dve herečky a traja herci, konkrétne: Keňanka Lupita Nyong’o, Francúzka Léa Seydoux, Američan Dane DeHaan a Angličania Will Poulter a George MacKay.

Prehľad nominácií na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):

Najlepší film:

12 rokov otrokom

Špinavý trik

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Gravitácia

Philomena

Najlepší britský film:

Gravitácia

Mandela: Long Walk to Freedom

Philomena

Rivali

Zachráňte pána Banksa

Sebecký obor

Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme:

Colin Carberry (scenár), Glenn Patterson (scenár) – Good Vibrations

Kelly Marcel (scenár) – Zachráňte pána Banksa

Kieran Evans (scenár/réžia) – Kelly + Victor

Paul Wright (scenár/réžia), Polly Stokes (produkcia) – For Those in Peril

Scott Graham (scenár/réžia) – Shell

Najlepší herec v hlavnej úlohe:

Bruce Dern – Nebraska

Chiwetel Ejiofor – 12 rokov otrokom

Christian Bale – Špinavý trik

Leonardo DiCaprio – Vlk z Wall Street

Tom Hanks – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:

Amy Adams – Špinavý trik

Cate Blanchett – Jasmínine slzy

Emma Thompson – Zachráňte pána Banksa

Judi Dench – Philomena

Sandra Bullock – Gravitácia

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:

Barkhad Abdi – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Bradley Cooper – Špinavý trik

Daniel Brühl – Rivali

Matt Damon – Liberace

Michael Fassbender – 12 rokov otrokom

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:

Jennifer Lawrence – Špinavý trik

Julia Roberts – Blízko od seba

Lupita Nyong’o – 12 rokov otrokom

Oprah Winfrey – Komorník

Sally Hawkins – Jasmínine slzy

Pôvodný scenár:

Eric Warren Singer, David O. Russell – Špinavý trik

Woody Allen – Jasmínine slzy

Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón – Gravitácia

Joel Coen, Ethan Coen – Inside Llewyn Davis

Bob Nelson – Nebraska

Adaptovaný scenár:

John Ridley – 12 rokov otrokom

Richard LaGravenese – Liberace

Billy Ray – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Steve Coogan, Jeff Pope – Philomena

Terence Winter – Vlk z Wall Street

Réžia:

Steve McQueen – 12 rokov otrokom

David O. Russell – Špinavý trik

Paul Greengrass – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Alfonso Cuarón – Gravitácia

Martin Scorsese – Vlk z Wall Street

Dokumentárny film:

Akt zabitia – Joshua Oppenheimer

The Armstrong Lie – Alex Gibney

Blackfish – Gabriela Cowperthwaite

Tim’s Vermeer – Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks – Alex Gibney

Animovaný film:

Ja, zloduch 2 – Chris Renaud, Pierre Coffin

Ľadové kráľovstvo – Chris Buck, Jennifer Lee

Príšerky: Univerzita – Dan Scanlon

Film v inom ako anglickom jazyku:

Akt zabitia – Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sorensen

Život Adéle – Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval

Veľká nádhera – Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima

Metro Manila – Sean Ellis, Mathilde Charpentier

Wadjda – Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Paul

Hudba:

Hans Zimmer – 12 rokov otrokom

Zlodejka kníh – John Williams

Henry Jackman – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Steven Price – Gravitácia

Thomas Newman – Zachráňte pána Banksa

Kamera:

Sean Bobbitt – 12 rokov otrokom

Barry Ackroyd – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Emmanuel Lubezki – Gravitácia

Bruno Delbonnel – Inside Llewyn Davis

Phedon Papamichael – Nebraska

Strih:

Joe Walker – 12 rokov otrokom

Christopher Rouse – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Alfonso Cuarón, Mark Sanger – Gravitácia

Dan Hanley, Mike Hill – Rivali

Thelma Schoonmaker – Vlk z Wall Street

Výprava:

Adam Stockhausen, Alice Baker – 12 rokov otrokom

Judy Becker, Heather Loeffler – Špinavý trik

Howard Cummings – Liberace

Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woodlard – Gravitácia

Catherine Martin, Beverley Dunn – Veľký Gatsby

Kostýmy:

Michael Wilkinson – Špinavý trik

Ellen Mirojnick – Liberace

Catherine Martin – Veľký Gatsby

Michael O’Connor – The Invisible Woman

Daniel Orlandi – Zachráňte pána Banksa

Zvuk:

Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur – Všetko je stratené

Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro – Gravitácia

Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff – Inside Llewyn Davis

Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse – Rivali

Špeciálne vizuálne efekty:

Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny – Gravitácia

Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds – Hobit: Smaugova pustatina

Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick – Iron Man 3

Hal Hickel, John Knoll, Lindy De Quattro, Nigel Sumner – Ohnivý kruh

Ben Grossmann, Burt Dalton, Patrick Tubach, Roger Guyett – Star Trek: Do temnoty

Masky:

Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell – Špinavý trik

Kate Biscoe, Marie Larkin – Liberace

Debra Denson, Beverly Jo Pryor, Candace Neal – Komorník

Maurizio Silvi, Kerry Warn – Veľký Gatsby

Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater – Hobit: Smaugova pustatina

Britský krátky animovaný film:

Everything I Can See From Here – Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor

I Am Tom Moody – Ainslie Henderson

Sleeping With the Fishes – James Walker, Sarah Woolner, Yousif Al-Khalifa

Britský krátky film:

Island Queen – Ben Mallaby, Nat Luurtsema

Keeping Up With the Joneses – Megan Rubens, Michael Pearce, Selina Lim

Orbit Ever After – Chee-Lan Chan, Jamie Stone, Len Rowles

Room 8 – James W. Griffiths, Sophie Venner

Sea View – Anna Duffield, Jane Linfoot

Ee Rising Star Award:

Dane DeHaan

George MacKay

Lupita Nyong’o

Will Poulter

Léa Seydoux

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bafta.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alfonso CuarónAmy AdamsBradley CooperCate BlanchettChristian BaleHans ZimmerJennifer LawrenceJohn WilliamsJudi DenchJulia RobertsLeonardo DiCaprioMartin ScorseseMatt DamonMichael FassbenderOprah WinfreySandra BullockTom HanksWoody Allen