Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesky lev
Foto: SITA
6. 02. 2011 12:21 Filmy a TV od SITASITA Diskusia

Nominácie na Českého leva ovládla snímka Pouta

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Česko-slovenský triler Pouta (2009), ktorý sa odohráva v roku 1982 v totalitnom Československu, kde si polícia môže dovoliť omnoho viac ako bežní občania, ovládol nominácie na výročné filmové ceny Český lev za rok 2010. Snímka režiséra Radima Špačka má 13 nominácií, z toho tri ocenenia môžu získať Slováci – Kristína Farkašová (Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe), Lukáš Latinák (Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe) a Pavol Andraško (Najlepší výtvarný počin). Film Pouta je nominovaný aj ako Najlepší film, kde mu konkurenciu robia snímky Občiansky preukaz, Kuky se vrací, Habermannův mlýn a Největší z Čechů.

Snímka Občiansky preukaz režiséra Ondřeja Trojana, ktorú budú od 10. februára uvádzať už aj v slovenských kinách, je nominovaná jedenásťkrát. Rodinný film Jana Svěráka Kuky se vrací má šancu získať sedem cien, rovnaký počet nominácií má i film Největší z Čechů Roberta Sedláčka. Habermannův mlýn kežmarského rodáka Juraja Herza má o jednu nomináciu menej, teda šesť nominácií. Herz je nominovaný ako režisér a tiež ako scenárista a tak môže získať hneď dvoch Českých levov. Okrem spomenutých štyroch Slovákov môžu uspieť ešte ďalší piati. Martin Šulík bude v kategórii Najlepší dokumentárny film bojovať so svojou snímkou 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna. Herečka Zuzana Kronerová môže uspieť v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za stvárnenie jednej z postáv v snímke Habermannův mlýn a v tej istej kategórii je nominovaná aj košická rodáčka Zuzana Čapková za výkon v snímke Mamas & Papas. Martin Štrba z Levíc je nominovaný v kategórii Najlepšia kamera za film Občiansky preukaz a Alexander Šurkala z Prešova za kameru v snímke Habermannův mlýn. Zaujímavosťou je fakt, že každý z deviatich nominovaných Slovákov sa narodil v inom slovenskom meste.

Nominácie na výročné ceny Český lev vyhlasovali v pražskom kine Lucerna. Mená víťazov zverejnia 5. marca na slávnostnom udeľovaní cien v českej metropole. Mená držiteľov cien mimo 13 hlavných kategórií sú však už známe. Cenu kritikov za najlepší celovečerný film získala snímka Pouta. Cenu kritikov za najlepší dokument získali tvorcovia filmu Český mír. Najlepší plagát vytvoril Petr Štěpán pre Kuky se vrací. Najlepším zahraničným filmom sa stal Počiatok režiséra Christophera Nolana. Cenu internetového portálu Kinobox.cz získal film Ženy v pokušení a Cenu Magnesia za najlepší študentský film režisér Libor Pixa za snímku Grafittitiger.

Nominácie na výročné filmové ceny Český lev za rok 2010:

Najlepší film: Pouta, Občiansky preukaz, Kuky se vrací, Habermannův mlýn, Největší z Čechů.

Najlepšia réžia: Jan Svěrák (Kuky se vrací), Robert Sedláček (Největší z Čechů), Ondřej Trojan (Občiansky preukaz), Radim Špaček (Pouta), Jan Švankmajer (Přežít svůj život).

Najlepší scenár: W. Limmer, J. Herz, J. Drbohlav (Habermannův mlýn), Alice Nellis (Mamas & Papas), Robert Sedláček (Největší z Čechů), Petr Jarchovský (Občiansky preukaz), Ondřej Štidl (Pouta).

Najlepšia kamera: Alexander Šurkala (Habermannův mlýn), Marek Jícha (Hlava-ruce srdce), Vladimír Smutný (Kuky se vrací), Martin Štrba (Občiansky preukaz), Jaromír Kačer (Pouta).

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas), Simona Babčáková (Největší z Čechů), Anna Geislerová (Občiansky preukaz), Kristina Farkašová (Pouta), Lenka Vlasáková (Ženy v pokušení).

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Karel Roden (Habermannův mlýn), Konstantin Lavroněnko (Kajínek), Jaroslav Plesl (Největší z Čechů), Martin Myšička (Občiansky preukaz), Ondřej Malý (Pouta).

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Zuzana Kronerová (Habermannův mlýn), Zuzana Čapková (Mamas & Papas), Kristýna Liška Boková (Občiansky preukaz), Barbora Milotová (Pouta), Eliška Balzerová (Ženy v

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Vladimír Dlouhý (Kajínek) – in memoriam, Igor Bareš (Největší z Čechů), Igor Chmela (Největší z Čechů), Lukáš Latinák (Pouta), Oldřich Kaiser (Pouta)

Najlepší strih: Matouš Outrata (Kajínek), Alois Fišárek (Kuky se vrací), Petr Mrskous (Mamas a Papas), Vladimír Barák (Občanský průkaz), Anna Johnson Ryndová (Pouta).

Najlepšia hudba: Michal Novinski (Kuky se vrací), Jan Ponocný a Buty (Mamas & Papas), Petr Ostrouchov (Občiansky preukaz), Tomáš Vtípil (Pouta), Jan P. Muchow (Ženy v pokušení).

Najlepší zvuk: Tomáš Bělohradský (Habermannův mlýn), Jakub Čech, Juraj Mravec, Pavel Rejholec (Kuky se vrací), Jiří Klenka (Občiansky preukaz), Jakub Čech, Marek Hart (Pouta), Ivo Špalj (Přežít svůj život).

Najlepší výtvarný počin: David Jařab (Hlava-Ruce-Srdce), Jakub Dvorský (Kuky se vrací), Milan Býček (Občanský průkaz), Pavol Andraško (Pouta), Jan Švankmajer (Přežít svůj život).

Najlepší dokumentárny film: 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna, Český mír, Katka, Medvědí ostrovy, Nesvatbov.

Ceny udelené mimo kategórií:

Cena kritikov za najlepší celovečerný film: Pouta

Cena kritikov za najlepší dokument: Český mír

Najlepší plagát: Kuky se vrací (Petr Štěpán)

Najlepší zahraničný film: Počiatok

Cena internetového portálu Kinobox.cz: Ženy v pokušení

Cena Magnesia za najlepší študentský film: Grafittitiger (réžia Libor Pixa)

Nomináciu na Českého leva Farkašová ani sekundu neočakávala

Slovenská herečka Kristína Farkašová bola presvedčená, že česko-slovenská snímka Pouta (2009), v ktorej stvárnila postavu Kláry, získa nejakú nomináciu na Českého leva, no to, že by na prestížnu filmovú cenu nominovali aj ju, nečakala ani sekundu. Dvadsaťosemročná herečka bola v sobotu večer na predstavení v divadle a len informatívne zavolala domov, aby sa dozvedela, či Pouta nejakú nomináciu majú. „Povedali mi, že som nominovaná, ale bola som presvedčená, že si zo mňa robia srandu. Až keď som videla na Facebooku gratulácie od svojich kamarátov, tak som tomu uverila. Čestné slovo, ja som nikdy s takouto myšlienkou ani len nekoketovala,“ povedala v nedeľu Farkašová v rozhovore pre agentúru SITA. Kristína Farkašová môže uspieť v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, kde sú jej konkurentkami Zuzana Bydžovská (za film Mamas & Papas), Simona Babčáková (Největší z Čechů), Anna Geislerová (Občiansky preukaz) a Lenka Vlasáková (Ženy v pokušení).

Česko-slovenský triler Pouta, ktorý sa odohráva v roku 1982 v totalitnom Československu, kde si polícia môže dovoliť omnoho viac ako bežní občania, získal v sobotu večer najviac, až 13 nominácií na filmové ceny Český lev. Snímka režiséra Radima Špačka si vybojovala nominácie vo všetkých možných kategóriách, v jednom prípade má dokonca dvoch nominovaných v jednej kategórii. Ešte pred samotným galavečerom navyše získala Cenu kritikov za najlepší celovečerný film. „Keď som film videla na premiére, bola som nadšená. Netušila som, že z toho, na čom sme pracovali tak dlho, vznikne niečo tak prudko pozerateľné. Som hrdá, že som sa spolupodieľala na filme s témou ŠtB. Veľa som o týchto veciach v detstve počúvala, máme veľa priateľov, ktorí si s ŠtB zažili svoje, počúvala som veľa príbehov, pohybovala sa medzi disidentmi. Samozrejme, vnímala som to detskými očami, ale bolo to veľmi vzrušujúce a sú to veci, na ktoré nikdy nezabudnem,“ uviedla Farkašová. Herečka, ktorá sa v minulosti objavila aj v komédii Poslední plavky (2007) alebo seriáli Ordinácia v ružovej záhrade (2007), sa do snímky Pouta dostala klasicky cez kasting. Avšak pre svoju lenivosť a náročný program ho skoro neabsolvovala. „Strašne sa mi nechcelo. Povedala som si: ‚Ďalší kasting, mám náročný deň, nič sa nestane, ak neprídem. Veď tých kastingov už bolo milión a aj tak nič z toho.‘ Ale kamarátka Terezka ma po niekoľkých telefonátoch prehovorila. A tak som prišla a zoznámila sa s režisérom Radimom Špačkom a scenáristom Ondrejom Štindlom. Kasting nebol náročný. Nič výnimočné som tam nepredviedla. Asi to bolo skôr nejaké pocitovo-vizuálne rozhodnutie. A musela som ísť na ďalšie kolo do Prahy, aby ma videl aj producent Vráťa Šlajer. A naraz som tú rolu dostala,“ priblížila mladá herečka.

Okrem Farkašovej sú na Českého leva nominovaní aj ďalší Slováci, napríklad jej 33-ročný herecký kolega z filmu Pouta Lukáš Latinák. Výtvarník Pavol Andraško si nomináciu vyslúžil v kategórii Najlepší výtvarný počin za tú istú snímku. Ďalšími nominovanými rodákmi zo Slovenska sú Martin Štrba, Alexander Šurkala, Zuzana Kronerová, Zuzana Čapková, Martin Šulík a Juraj Herz, ktorý môže prestížne ocenenie získať hneď dvakrát. Nominácie na výročné ceny Český lev vyhlasovali v pražskom kine Lucerna. Mená víťazov zverejnia 5. marca na slávnostnom udeľovaní cien v českej metropole.

Odporúčané články

Minister Gál vysvetlil, prečo Most-Híd trval na verejnej voľbe ústavných sudcov Tajná voľba ústavných sudcov je podľa Blanára faktom, podľa opozície sa mal Smer-SD dohodnúť

Neprehliadnite

Minister Gál vysvetlil, prečo Most-Híd trval na verejnej voľbe ústavných sudcov Vrtuľník zasahoval pri zranených lyžiaroch, skialpinista si zlomil oba členky Vzostup chorobnosti má za následok zákaz návštev pacientov v mnohých nemocniciach Hamšíka čakali na letisku v Číne novinári i fanúšikovia, v Šanghaji obedoval na 85. poschodí Tajná voľba ústavných sudcov je podľa Blanára faktom, podľa opozície sa mal Smer-SD dohodnúť Aktualizované: Zábavu v Čiernej nad Tisou ukončil pád stropu, v kultúrnom dome boli desiatky ľudí Vyšetrovatelia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú blízko k objednávateľom, povedal Čižnár Novak Djokovič sa objavil v Bratislave, doslova splynul s davom
string(85) ""

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Filmy a TV

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.