Nominácie na Critics' Choice Movie Awards

Clooney

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Filmy Nehanební bastardi a Nine vládnu nomináciám v 15. ročníku udeľovania Critics‘ Choice Movie Awards. V zozname kandidátov na ceny, ktorý dnes zverejnila asociácia filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA) sa obe snímky objavili desaťkrát. Spolu s ďalšími ôsmimi filmami: Avatar, An Education, The Hurt Locker, Invictus, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire, A Serious Man, Hore a Lietam v tom, sa uchádzajú o titul Najlepší film. V počte nominácií za nimi nasleduje sci-fi Avatar Jamesa Camerona. Snímka, ktorá absolvovala svetovú premiéru 10. decembra v Londýne, získala deväť nominácií.

Za mužské herecké výkony v hlavných úlohách sú nominovaní: Jeff Bridges (Crazy Heart), George Clooney (Lietam v tom), Colin Firth (A Single Man), Morgan Freeman (Invictus), Viggo Mortensen (Cesta) a Jeremy Renner (The Hurt Locker). Šesticu herečiek nominovaných za hlavné úlohy tvoria: Emily Blunt (The Young Victoria), Sandra Bullock (The Blind Side), Carey Mulligan (An Education), Saoirse Ronan (Pevné puto), Gabourey Sidibe (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire) a Meryl Streep (Julie & Julia). Nomináciu za réžiu si vyslúžili Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), James Cameron (Avatar), Lee Daniels (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire), Clint Eastwood (Invictus), Jason Reitman (Lietam v tom) a Quentin Tarantino (Nehanební bastardi).

Asociácia v aktuálnom ročníku zmenila názov ocenení z Critics‘ Choice Awards na Critics‘ Choice Movie Awards a pridala sedem nových kategórií – Najlepšia kamera, Najlepšia výprava, Najlepší strih, Najlepšie kostýmy, Najlepšie vizuálne efekty, Najlepšie masky a Najlepší zvuk. Okrem toho sa rozhodli scenáristickú kategóriu rozdeliť na dve – pre pôvodné a adaptované scenáre. Slávnostný ceremoniál udeľovania ocenení sa bude konať 15. januára v Hollywood Palladium. Moderovať ho bude herečka Kristin Chenoweth.

BFCA, ktorá vznikla v roku 1995, združuje 235 severoamerických filmových kritikov, ktorí zastupujú televízie, rádiá a internetové stránky. Je tak najväčšou organizáciou kritikov v USA a Kanade. Zároveň patrí k najpresnejším ukazovateľom Oscarov.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Clint EastwoodColin FirthEmily BluntGeorge ClooneyJames CameronJeff BridgesJeremy RennerKathryn BigelowKristin ChenowethMeryl StreepMorgan FreemanQuentin TarantinoSandra Bullock