Nominácie na Oscara vyhlásia Seth MacFarlane a Emma Stone

Emma Stone
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Nominácie v 85. ročníku udeľovania cien americkej filmovej Akadémie vyhlásia vo štvrtok 10. januára v Samuel Goldwyn Theater herečka Emma Stone spolu s hercom, režisérom, scenáristom a producentom Sethom MacFarlaneom, ktorý bude zároveň aj moderátorom slávnostného udeľovania Oscarov.

Tridsaťdeväťročný rodák z Kentu v štáte Connecticut sa tak stane len druhým moderátorom odovzdávania Oscarov, ktorý tiež vyhlási nominácie. Prvým bol v roku 1972 herec Charlton Heston. Inak nominácie oznamoval vždy prezident Akadémie spolu s jednou alebo viacerými osobnosťami zo sveta filmu.

Seth MacFarlane
Foto: SITA,AP

Seth MacFarlane pracoval na niekoľkých animovaných seriáloch pre deti, kým v roku 1999 nevytvoril dnes už legendárnych Griffinovcov (v origináli Family Guy), ktorí získali päť cien Emmy. Tiež stojí za seriálmi American Dad! (2005) a Cleveland show (2009). Režíroval úspešnú komédiu Macík (2012), ktorá je zatiaľ jeho jediným celovečerným filmom.

Tiež napísal jej scenár a drzému plyšovému medvedíkovi prepožičal svoj hlas. Ako herec sa predstavil napríklad v seriáloch Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 – 2007), Rodinná vojna (2005 – 2007) alebo FlashForward (2009 – 2010). Na konte má aj jeden hudobný album – nahrávku Music Is Better Than Words (2011), ktorú v dvoch kategóriách nominovali na Grammy.

Emma Stone sa do širšieho povedomia dostala filmom Superbad v roku 2007. Potom sa objavila v snímkach Zombieland (2009) či Všetky moje ex (2009). V roku 2010 získala svoju prvú hlavnú úlohu v romantickej komédii Easy A, za ktorú ju nominovali na Zlatý glóbus. Po nej nasledovali snímky Ide len o sex (2011), Bláznivá, hlúpa láska (2011), Farba citov (2011) a Amazing Spider-Man (2012). Koncom januára bude mať v slovenských kinách premiéru krimidráma Lovci gangstrov, v ktorej si okrem Stone zahrali aj Ryan Gosling a Sean Penn.

Slávnostné udeľovanie Oscarov sa uskutoční 24. februára v hollywoodskom Dolby Theatre. Režisérom večera bude po tretí raz za sebou Don Mischer. Priamy prenos budú naživo vysielať vo viac než 225 krajinách po celom svete. Informácie pochádzajú z webstránky www.oscars.org a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emma StoneRyan GoslingSean PennSeth MacFarlane