Nominácie spitzenkandidátov boli hlavným kameňom úrazu, hodnotí Pellegrini mimoriadny summit

Andrej Babiš, Peter Pellegrini, Joseph Muscat
Zľava: Premiéri Andrej Babiš, Peter Pellegrini a Joseph Muscat počas mimoriadneho summitu lídrov krajín Európskej únie. Brusel, 30. jún 2019. Foto: SITA/AP.

Nominácie spitzenkandidátov boli hlavným kameňom úrazu, prečo lídri krajín EÚ nezvolili žiadneho šéfa kľúčových inštitúcií. Novinárom to v lietadle po druhom dni rokovaní na mimoriadnom summite v Bruseli uviedol premiér Peter Pellegrini.

„Otázka bola, do akej miery nomináciou spitzenkandidátov odovzdávajú premiéri rozhodovanie do rúk parlamentu. Proti pôvodnému modelu, že by spitzenkandidáti Frans Timmermans a Manfred Weber mali obsadiť Komisiu a Európsky parlament, sa postavila veľká skupina EPP (Európska ľudová strana – pozn. red.) i krajín V4,“ dodal predseda vlády s tým, že rokovania boli náročné, pretože v noci ani minútu nespali.

Mimoriadny summit pokračuje v utorok od 11:00. Pellegrini verí, že dnes všetci pochopili, že treba prísť s novou kombináciou mien. „Zdá sa, že v utorok, by sme už mohli byť úspešnejší,“ povedal. Premiérovou snahou je získať zaujímavé portfólio pre Maroša Šefčoviča.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEurópska rada