Nór Velta si vyskákal na MS zlato, Kraft má prvý vzácny kov

Rune Velta
Nór Rune Velta sa teší zo zlata na majstrovstvách sveta vo švédskom Falune. Foto: SITA/AP

FALUN 21. februára (WEBNOVINY) – Nórsky skokan na lyžiach Rune Velta si vybojoval zlatú medailu v sobotňajších individuálnych pretekoch mužov na 52. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune.

Dvadsaťpäťročnému rodákovi z Bärumu, ktorý viedol aj po prvom kole, na strednom mostíku HS-100 namerali dvakrát rovnakú vzdialenosť 95,5 metra, za čo získal výslednú známku 252,7 bodu. Velta dosiahol najväčší úspech v kariére: dosiaľ mal v zbierke striebro zo svetového šampionátu v letoch na lyžiach z Vikersundu 2012 a iba tri pódiové umiestnenia v pretekoch Svetového pohára, navyše bez triumfu (bilancia: 0 – 2 – 1).

Velta nemal čo stratiť

„Nikdy som si nemyslel, že sa to môže stať a ja zvíťazím na veľkom podujatí. Teraz som majster sveta. Pred dnešnou súťažou som však mal dobrý pocit. So mnou sa na zlato nerátalo, nemal som čo stratiť. Vyšlo to parádne,“ uviedol po životnom vystúpení Rune Velta, ktorý sa už teší na nedeľňajšiu súťaž miešaných družstiev: „Aj tam to môže byť veľmi zaujímavé.“

S minimálnym odstupom 0,4 bodu za nórskym hrdinom skončil druhý v sobotu večer Severin Freund z Nemecka, ktorému nepomohol vo finálovom 2. kole vo Falune ani rekord mostíka – 96 metrov.

„Som šťastný. Bola to veľmi zaujímavá a vzrušujúca súťaž so zvláštnym koncom pre mňa. V porovnaní s prvým kolom som sa posunul o jednu priečku vyššie, napokon mi na zlato chýbalo veľmi málo,“ citoval portál spiegel.de slová 26-ročného Freunda, ktorý získal štvrtý vzácny kov na MS, ale premiérový medzi jednotlivcami (ako člen nemeckého družstva mal predtým bilanciu na MS 0-1-2, pozn.).

Kraft riskoval v oboch kolách

Na bronzový stupienok vystúpil Rakúšan Stefan Kraft (248,3 b.), pre ktorého je to prvý cenný kov z MS. „Na strednom mostíku mať medailu, to je pre mňa absolútne ´cool´. Z tretieho miesta mám obrovskú radosť. Dnes som nešiel na istotu, riskoval som v oboch kolách,“ skonštatoval pre rakúske médiá 21-ročný Kraft, ktorý na prelome rokov zvíťazil v celkovom hodnotení Turné štyroch mostíkov.

Na nepopulárnom 4. mieste vo Falune klasifikovali Romana Koudelku z Česka, piaty bol Japonec Taku Takeuči a najlepší poltucet v sobotňajšej podvečernej súťaži skompletizoval obhajca prvenstva z ostatných MS 2013 v talianskom Val di Fiemme Anders Bardal z Nórska. Líder Svetového pohára Peter Prevc zo Slovinska bol trinásty, vlaňajší olympijský víťaz zo Soči na strednom mostíku Kamil Stoch z Poľska obsadil až 17. priečku.

Nóri majú už štvrté zlato v súťaži na strednom mostíku

Pred neho sa dostali dvaja veteráni mostíkov: Fín Janne Ahonen (15.) a Švajčiar Simon Ammann (16.). Najstarší aktívny skokan na lyžiach 42-ročný Noriaki Kasai z Japonska obsadil v 1. kole 35. miesto a nepostúpil do finálového druhého kola medzi elitnú tridsiatku. Slovensko nemalo zastúpenie.

Rune Velta vybojoval pre Nórsko na majstrovstvách sveta štvrté zlato v individuálnej súťaži mužov na strednom mostíku v histórii, pred ním to dokázali Toralf Engan (v roku 1962 v Zakopanom), Björn Wirkola (na MS 1966 v Osle) a pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme spomenutý Anders Bardal.

Majstrovstvá sveta 2015 v klasických lyžiarskych disciplínach – Falun (Švéd.):

Skoky na lyžiach – individuálna súťaž mužov na strednom mostíku HS-100 – sobotňajšie výsledky: 1. Rune Velta (Nór.) 252,7 bodu (95,5 m/95,5 m), 2. Severin Freund (Nem.) 252,3 (95,5 m/96 m), 3. Stefan Kraft (Rak.) 248,3 (95 m/95 m), 4. Roman Koudelka (ČR) 242,7 (93,5 m/93,5 m), 5. Taku Takeuči (Jap.) 241,6 (93 m/93 m), 6. Anders Bardal (Nór.) 238,2 (93 m/91,5 m)

Viac k osobe Anders BardalJanne AhonenKamil StochNoriaki KasaiPeter PrevcRoman KoudelkaSeverin FreundSimon AmmannStefan Kraft