Norah Jones sa novinkou prihovára nielen zlomeným srdciam

Norah Jones_obal albumu
Norah Jones - ...Little Broken Hearts (2012) Foto: SITA/AP Photo/Blue Note

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Američanka Norah Jones mala iba 22 rokov, keď na labeli Blue Note Records vydala debutový album Come Away With Me (2002).

Dcéra indického hráča na sitár Raviho Shankara zaň získala neuveriteľných osem cien Grammy vrátane gramofónika pre Album roka.

Dodnes z tejto nahrávky predala viac ako 25 miliónov kópií. Od jej debutu uplynulo už desať rokov, počas ktorých stihla na trh uviesť ďalšie štyri štúdiovky. Tá posledná sa volá …Little Broken Hearts a vyšla len pred pár dňami – v pondelok 30. apríla.

Na svojej novinke sa 33-ročná Norah Jones už od úvodu opäť prihovára zamatovým hlasom, tempo je typicky pomalé a vy máte pocit, že čas plynie dvakrát pomalšie.

Už po vypočutí prvých tónov druhej skladby Say Goodbye je však jasné, že …Little Broken Hearts sa od ostatných albumov odlišuje.

Inštrumentálny podklad totiž znie moderne v zmysle využitia menej tradičných postupov. Zodpovedný je za to predovšetkým producent a spoluautor skladieb Brian Burton, známy najmä ako Danger Mouse.

Tridsaťštyriročný multiinštrumentalista má za sebou spoluprácu s Gorillaz či The Black Keys a projekty ako Broken Bells či Gnarls Barkley a svoje skúsenosti dokonale zúročil aj pri práci s Norah Jones. Z Burtonovho vkladu cítiť, že rešpektoval zasnenosť a intimitu speváčkiných pesničiek, ktorú majú jej fanúšikovia tak radi, no hudbu k nim vytváral tak, aby nezneli ako nahraté s tradičnou sprievodnou kapelou.

Kým predchádzajúci počin Norah Jones s názvom The Fall (2009) skĺzaval až ku country či blues, jej novinka je plná najrôznejších žánrovo nešpecifických zvukov, v ktorej má nepochybne svoje miesto aj elektronika.

Prvým singlom z nahrávky je skladba Happy Pills, ku ktorej vznikol aj videoklip s nádhernou speváčkou v hlavnej úlohe. Napriek nie práve najpozitívnejšiemu textu ide o jeden z veselších kúskov na albume určenom primárne pre tých so zlomeným srdcom.

Hitový potenciál, ak sa to dá pri takomto type nahrávky nazvať, má určite pieseň 4 Broken Hearts, ktorá znie ako keby sa spojila Lykke Li s Lanou Del Rey.

Norah Jones
Foto: www.facebook.com/norahjones

Album …Little Broken Hearts nie je žiadnou experimentálnou záležitosťou, no nie je to ani typická Norah.

Rodáčka z Brooklynu zostáva sama sebou, no pri vzniku nahrávky mala pri sebe vyzretého muzikanta a pred sebou kalendár otočený na rok 2012.

Fanúšikovia prvoplánových aktivít si tento album zrejme nevšimnú, no tí, ktorí preferujú melancholickú produkciu a radi odkrývajú jednotlivé hudobné vrstvy jednu po druhej, sa môžu tešiť na ďalšiu lahôdku.

Kto si bude chcieť Norah Jones vychutnať v najbližších mesiacoch v Európe naživo, bude mať na to len zopár príležitostí.

Od 25. mája do 3. júna sa speváčka predstaví v Paríži, Frankfurte, Amsterdame a dvakrát v Londýne.

Po niekoľkých vystúpeniach v Severnej Amerike sa na „starý kontinent“ vráti v júli, kedy sa predstaví v Taliansku, Luxembursku, Nemecku, Nórsku, Švédsku a Fínsku. Ďalšie vystúpenia zatiaľ jej oficiálna webová stránka norahjones.com neuvádza.

Tracklist albumu …Little Broken Hearts (2012) od Norah Jones:

1. Good Morning

2. Say Goodbye

3. Little Broken Hearts

4. She’s 22

5. Take it Back

6. After the Fall

7. 4 Broken Hearts

8. Travelin‘ On

9. Out on the Road

10. Happy Pills

11. Miriam

12. All a Dream

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lykke LiNorah Jones