Aktualizované: Nóri ovládli súťaž družstiev v skokoch na lyžiach, obhajcovia zlata zo Soči berú olympijské striebro

Skoky na lyžiach
Nórske kvarteto v zložení Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang a Robert Johansson po výhre zlatej medaili na olympijských hrách v Pjongčangu v skokoch na lyžiach. 19. februára 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 19. februára, 19:09

PJONGČANG 19. februára (WebNoviny.sk) – Reprezentanti Nórska si suverénnym spôsobom vybojovali zlaté medaily v pondelňajšej súťaži družstiev mužov v skokoch na lyžiach na veľkom mostíku HS-140 na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

Prelink

Po šiestom mieste v ruskom Soči na ostatných ZOH 2014 vystúpili Nóri na najvyšší stupeň a pod piatimi kruhmi si pripísali premiérový triumf v histórii. Súťaž družstiev mužov v skokoch na lyžiach sa uskutočnila 9. krát, prvý raz bola na ZOH 1988 v kanadskom Calgary.

Tretie miesto do Poľska

Nórske kvarteto v zložení Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang a Robert Johansson viedlo už po 1. kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfovalo s výsledným súčtom 1098,5 bodu. Striebro s výrazným odstupom 22,8 bodu patrí obhajcom zlata z ruského Soči 2014 skokanom Nemecka, na treťom mieste v centre Alpensia skončilo Poľsko (1072,4 b.).

Nóri mali po prvom kole tímovej súťaže minimálny dvojbodový náskok pred Nemcami, tretí Poiiaci boli s mankom len štyroch bodov. Severania však potvrdili rolu favorita a napokon bez väčších problémov dotiahli súťaž do „zlatého“ konca. „Dnes sme boli trochu nervózni, ale myslím si, že sme to zvládli fantasticky,“ citoval Olympijský informačný servis (OIS) vyjadrenie štvrtého člena nórskeho družstva Roberta Johanssona, ktorý po dvoch bronzoch v individuálnej súťaži (na strednom i veľkom mostíku, pozn.) získal kov najcennejšieho odlesku.

„Vedel som pred posledným skokom, že máme náskok viac ako 20 bodov, čo ma trochu upokojilo. Pociťoval som síce miernu nervozitu, po doskoku som však už prežíval obrovskú radosť. Sme výborná partia, cestujeme spolu na preteky Svetového pohára, držíme si navhájom palce. Dnes sme zvíťazili zaslúžene,“ doplnil 27-ročný „fúzač“ Johansson. Jeho kolega z družstva Johann André Forfang bol stručný: „Zimné olympijské hry v Pjongčangu sú vrcholným podujatím tejto zimnej sezóny. Pred ňou sme si povedali, že by sme chceli uspieť aj v súťaži družstiev. Zlatom sme to potvrdili.“

Sklamanie v Rakúsku

Sklamanie zavládlo v Rakúsku, niekdajšia skokanská veľmoc nezískala v Pjongčangu ani jednu medailu v štyroch súťažiach, v ktorých sa rozdeľovali medaily. V pondelok obsadili Rakúšania nepopulárne 4. miesto, na bronzovú priečku Poliakov však mali priepastný odstup – 94 bodov; v súťaži družstiev naposledy zostali bez medaily na ZOH pred 16 rokmi v Salt Lake City.

Piate bolo Slovinsko (967,8 b.), elitnú šestku skompletizovalo Japonsko (940,5 b.) v zostave aj so 45-ročným veteránom Noriakim Kasaiom. Do elitnej osmičky, ktorá absolvovala aj finálové 2. kolo, sa za účasti dvanástich krajín dostali aj Olympijskí športovci z Ruska (napokon 7. priečka) a Fínsko (8.). Naopak, už po absolvovaní 1. kola sa rozlúčili s účinkovaním USA (9.), Česko (10.), Taliansko (11.) a domáca Kórejská republika (12.). Slovensko nemalo v skokanských súťažiach zastúpenie na ZOH 2018.

ZOH 2018 v Pjongčangu

SKOKY NA LYŽIACH

Súťaž družstiev na veľkom mostíku HS-140: 1. Nórsko (Daniel-André Tande, Andreas Stjernen, Johann André Forfang, Robert Johansson) 1098,5 bodu, 2. Nemecko (Karl Geiger, Stephan Leyhe, Richard Freitag, Andreas Wellinger) 1075,7, 3. Poľsko (Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch) 1072,4, 4. Rakúsko (Stefan Kraft, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer, Michael Hayböck) 978,4, 5. Slovinsko (Jernej Damjan, Anže Semenič, Tilen Bartol, Peter Prevc) 967,8,4, 6. Japonsko (Taku Takeuči, Daiki Ito, Noriaki Kasai, Rjoju Kobajaši) 940,5, 7. Olympijskí športovci z Ruska (Alexej Romašov, Denis Kornilov, Michail Nazarov, Jevgenij Klimov) 809,8, 8. Fínsko (Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Jarkko Määttä, Antti Aalto) 790,4 – týchto osem krajín postúpilo aj do finálového 2. kola, 9. USA 377,2, 10. Česko 370,1, 11. Taliansko 364,5, 12. Kórejská republika 274,5 – skokani týchto štyroch krajín absolvovali iba prvé súťažné kolo a do finálového 2. kola nepostúpili