Nóri podľahli Bielorusom a spečatili osud Slovákov

Kevin Lalande
Bieloruský gólman Kevin Lalande. Foto: SITA/AP

OSTRAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Bieloruskí hokejisti v utorňajšom zápase na 79. majstrovstvách sveta porazili Nórsko 3:2 a zaistili si účasť vo štvrťfinále, v ktorom vo štvrtok narazia v Prahe na Kanadu. Bielorusko si zopakuje vlaňajšiu účasť v najlepšej osmičke, Slovensko vo svojom poslednom zápase podľahlo USA 4:5 po predĺžení a obsadí v základnej skupine 5. priečku a v celkovom účtovaní bude deviate.

„Veľmi sa teším na štvrtkové štvrťfinále. Bude to pre mňa špeciálny zápas a obrovská skúsenosť,“ poznamenal po zápase brankár Lalande a doplnil: „Pokúsime sa nechať na ľade všetko. Kanaďania sú favoriti a na turnaji všetko valcujú. Sú to však tiež iba ľudia, ktorí robia chyby. Musíme sa vyvarovať faulov a môžeme pomýšľať na dobrý výsledok.“

Obrazom: Najkrajšie momenty z utorňajších zápasov

Nóri súboj zdramatizovali

Stretnutie bolo od úvodu vyrovnané, na Bielorusoch bola vidieť veľká túžba dostať sa do štvrťfinále, na ktoré potrebovali aspoň bod. Oba tímy pokrývali priestor pred bránkami a v prvej tretine sa dostávali len k minimu striel. V 8. minúte po jednej z nich dostal Bielorusko do vedenia v presilovke Alexej Kaľužnyj.

V 30. minúte sa východoeurópsky tím presadil opäť v početnej výhode po rýchlej kombinácii zásluhou Dmitrija Korobova a keď Andrej Kosticyn potrestal ďalšiu nórsku nedisciplinovanosť v 33. minúte, šance severanov na úspech sa znížili na minimum. O 17 sekúnd však Patrick Thoresen znížil a zápas zdramatizoval.

V 46. minúte skončila v sieti aj strela Mattiasa Nörsteböa, Nóri si potom utvorili aj niekoľko ďalších šancí na skórovanie, avšak už neboli úspešní. Celkovo obsadia v tabuľke B-skupiny 6. pozíciu.

„Bielorusi začali dobre a dali nám góly v presilovkách. My sme sa postupne zlepšovali a na konci dostali súpera pod tlak. Viackrát sme mohli vyrovnať. Bielorusi si však zaslúžili vyhrať, pretože od úvodu stretnutia boli o dosť lepší,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA nórsky obranca Jonas Holös.

Triumf Bielorusov sledovalo mnoho detí

Organizátori sa na divácky menej atraktívny duel rozhodli venovať vstupenky školám z ostravského regiónu a na tribúnach ČEZ arény tak bolo mnoho detí. Väčšina z nich počas zápasu povzbudzovala Nórov. „Vždy to poriadne pomáha hráčom na ľade. Viac energie ako deti, ktoré nás hnali dopredu, sme získali z gólov v súperovej sieti,“ pokračoval skúsený bek.

Hokejová reprezentácia Nórska v súboji proti Bielorusom bojovala tak trochu aj za Slovensko, pretože zisk troch bodov by hráčov spod Tatier udržal v hre o postup. „Bojovali sme iba za Nórsko, naše tabuľkové postavenie a postavenie v rebríčku IIHF. Bielorusi tento rok predvádzajú kvalitný hokej a zaslúžene postúpili do štvrťfinále,“ dodal Jonas Holös.

Hrdinom Suomi bol Donskoi

Fínska hokejová reprezentácia uspela v záverečnom súboji v základných skupinách, keď v utorok večer zdolala ruskú „zbornú“ 3:2 po samostatných nájazdoch. Fíni skončili v tabuľke ostravskej B-skupiny na 2. mieste za tímom USA, Rusi obsadili tretiu pozíciu.

V úvodnej tretine boli aktívnejší Rusi a svoju prevahu korunovali gólom Moziakina v 19. min. Fínom sa podarilo vyrovnať v presilovej hre, keď vylúčenie Anisimova potrestal Barkov. V 55. minúte zneškodnil Rinne pokusy Čudinova aj Dadonova, no na dorážku Panarina už nemal nárok.

Predĺženie zariadil o tri minúty neskôr Donskoi, ktorý sa najlepšie zorientoval pred Bobrovským. Práve Donskoi neskôr rozhodol o triumfe Fínov v nájazdoch.

Výsledky: B-skupina (Ostrava)
Nórsko – Bielorusko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 33. Thoresen (M. Olimb, Holös), 46. Nörstebö (M. Olimb, Thoresen) – 8. Kaľužnyj (S. Kosticyn, A. Kosticyn), 30. Korobov (S. Kosticyn, Kaľužnyj), 33. A. Kosticyn (Kaľužnyj, Stepanov)

Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) – Mills (Kan.), Carnathan (USA)

8. Slovinsko 7 1 0 0 6 9:22 3 – zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.