Emil Hegle Svendsen
Člen víťaznej nórskej štafety Emil Hegle Svendsen. Foto: SITA/AP
11. januára 2017 ŠportOstatné športy od SITASITA Diskusia()

Nóri triumfovali v Ruhpoldingu, slovenská štafeta štrnásta

RUHPOLDING 11. januára (WebNoviny.sk) – Nórski biatlonisti Ole Einar Björndalen, Vetle Sjästad Christiansen, Henrik L´Abée-Lund a Emil Hegle Svendsen zvíťazili v stredu v nemeckom Ruhpoldingu v pretekoch štafiet mužov na 4×7,5 km na úvod 5. kola Svetového pohára 2016/2017.

Druhí skončili s odstupom iba 5,1 sekundy Rusi Alexej Volkov, Anton Šipulin, Matvej Jelisejev a Anton Babikov a tretí boli Nemci Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer a Simon Schempp, ktorí zaostali o 23,5 s.

Slováci Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima a Martin Otčenáš s mankom 2:44,5 min pri streleckej bilancii 0+8 obsadili 14. miesto medzi 25 kvartetami. Rovnako dopadli presne pred mesiacom v slovinskej Pokljuke.

Veľké sklamanie zažili víťazi z decembrovej spomenutej tohtosezónnej ouvertúry Francúzi, ktorí sa museli uspokojiť s deviatou pozíciou a klesli v priebežnom hodnotení disciplíny po druhom z piatich naplánovaných súbojov na tretie miesto s 92 bodmi (spolu s Nórmi) za Rusov (108) a Nemcov (96). Ďalšie preteky prídu na rad 21. januára v talianskej Anterselve.

Rus Babikov po záverečnej položke viedol pred Nórom Svendsenom o 14,8 sekundy a zdalo sa, že „zborná“ bude profitovať z vynikajúcej streľby (0+2), ale napokon sa presadili severania, hoci dovedna dobíjali o tri náboje viac (0+5). Odčinili deviatu priečku z Pokljuky. Domáci Nemci mali na strelnici výkaz 1+9.

Kazár raz dobíjal v stoji a odovzdal na dvanástej pozícii s mankom 30,6 s. Hasilla takisto potreboval jeden rezervný náboj na druhej položke, v cieli bol trinásty s odstupom 1:10,2 min. Tretí člen štafety SR Šima netrafil na prvý pokus tri terčíky (2+1) a Otčenáša poslal na trať na pätnástom mieste o 2:24,5. Finišman mal na palebnej čiare bilanciu 1+2 dobíjania a získal jeden post k dobru.

Vo štvrtok o 14.30 h prídu v rovnakom stredisku na rad štafety žien na 4×6 km. Slovenky nastúpia v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Paulína Fialková. V Pokljuke skončila SR šestnásta. Zvíťazili Nemky pred Francúzkami a Ukrajinkami.

Svetový pohár 2016/2017 v biatlone – 5. kolo – Ruhpolding (Nem.) – streda:

Štafety mužov na 4×7,5 km: 1. Nórsko (Ole Einar Björndalen, Vetle Sjästad Christiansen, Henrik L´Abée-Lund, Emil Hegle Svendsen) 1:13:40,7 h (0+5), 2. Rusko (Alexej Volkov, Anton Šipulin, Matvej Jelisejev, Anton Babikov) +5,1 s (0+2), 3. Nemecko (Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Simon Schempp) +23,5 (1+9), 4. Ukrajina +28,0 (0+6), 5. Česko +32,6 (1+9), 6. Švédsko +1:09,9 min (0+8), 7. Rakúsko +1:13,7 (2+9), 8. Bulharsko +1:14,3 (1+7), 9. Francúzsko +1:43,2 (0+9), 10. Taliansko +1:53,0 (1+6),… 14. Slovensko (Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Martin Otčenáš) +2:44,5 (0+8)

Poradie vo SP v hodnotení pretekov štafiet mužov (po 2 z plánovaných 5 pretekov): 1. Rusko 108 bodov, 2. Nemecko 96, 3. Francúzsko a Nórsko – po 92, 5. Ukrajina 86, 6. Česko 80, 7. Rakúsko 74, 8. Taliansko 67, 9. Bulharsko 64, 10. Kanada 61,… 14. Slovensko 54

Anastasia Kuzminová sa vracia do kolotoča Svetového pohára Koukalová si víťazstvom upevnila vedenie vo Svetovom pohári