Nórky na tridsiatke dominovali, Björgenová má tretie zlato

Pätnásty deň na olympiáde v Soči
Nórka Marit Björgenov počas sobotňajších pretekov na 30 kilometrov. Foto: SITA/AP

SOČI 22. februára (WEBNOVINY) – Dokonalým triumfom nórskych bežkýň na lyžiach, ktoré obsadili všetky tri medailové pozície, sa skončili sobotňajšie preteky žien na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Zlatú medailu si v komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala Marit Björgenová časom 1:11:05,2 h, druhé miesto obsadila s odstupom 2,6 s Therese Johaugová a jednoznačnú prevahu reprezentantiek Nórska podčiarkla tretím miestom Kristin Störmer Steirová (+23,6 s).

Hlavné pole pretekárok priviedla s výrazným mankom 1:21,7 min štvrtá v poradí Kerttu Niskanenová z Fínska. Piata bola prekvapujúco Češka Eva Vrabcová-Nývltová, najlepší poltucet uzatvárala Aurore Jeanová z Francúzska. Obhajkyňa prvenstva z Vancouveru 2010 (tam sa však bežalo 30 km klasicky, pozn.) Justyna Kowalczyková z Poľska odstúpila z pretekov pre bolesti v ľavej nohe približne v polovici trate. Slovensko nemalo v sobotu zastúpenie.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Pre víťaznú 33-ročnú Björgenovú je to už tretia zlatá medaila v Soči (predtým vystúpila na najvyšší stupienok v tímšprinte a skiatlone) a celkovo šiesty najvzácnejší kov z olympijského sviatku športovcov. Rodáčka z Trondheimu sa s celkovou bilanciou 6 – 3 – 1 na ZOH stala najúspešnejšou ženskou olympioničkou v histórii, keď predstihla tiež bežkyňu na lyžiach Rusku Ľubov Jegorovovú (6 – 3 – 0) ako aj rýchlokorčuliarku z bývalého ZSSR Lidiu Skoblikovovú (6 – 0 – 0). Björgenová je v historickom rebríčku všetkých športovcov v rámci zimných olympijských hier z hľadiska ich počtu a hodnoty už na 3. mieste, úspešnejší sú už len jej dvaja krajania: biatlonista Ole Einar Björndalen (8 – 4 – 1) a bežec na lyžiach Björn Dählie (8 – 4 – 0).

Obrazom: Sobota na olympiáde v Soči

Na štart sobotňajšieho ženského maratónu sa postavilo 57 bežkýň. Po vyrovnanom úvode sa na deviatom kilometri odpútala z hlavného poľa trojica Nóriek Johaugová, Björgenová, Störmer Steirová a po prvej tretine pretekov mala už 15-sekundový náskok, ktorý sa postupne zvyšoval. Po polovici súťaže viedli spolupracujúce Nórky už o 33 sekúnd pred štvrtou v poradí, ktorou bola Fínka Krista Lähteenmäkiová.

Severanky naďalej dominovali, ich najbližšie prenasledovateľky zaostávali na 20 km o 50 sekúnd a päť kilometrov pred cieľom už takmer o jednu minútu. Potom tempu svojich krajaniek nestačila Störmer Steirová, ktorá sa uspokojila s tretím miestom. Vo finiši mala viac síl Björgenová ako líderka Svetového pohára Johaugová.

„Je to neuveriteľné, že sme na pódiu všetky tri Nórky. Očakávala som, že dnešná tridsiatka bude veľmi náročná, ale v ostatných dňoch som sa cítila dobre. Pokiaľ ide o záver, vedela som, že v šprinte som lepšia ako Therese. V štafete sa nám nedarilo (až 5. miesto, pozn.), teraz sme dokázali, že sme najlepšie,“
citoval informačný servis ZOH slová Marit Björgenovej.
Pätnásty deň na olympiáde v Soči
Foto: SITA/AP

Druhá v klasifikácii Johaugová po bronze na 10 km klasicky zlepšila svoje najlepšie umiestnenie v Soči. „Skvelé je, že som dnes získala striebro. Teší ma aj to, že Marit má zlato a Kristin bronz. Pre náš reprezentačný tím tento výsledok znamená veľmi veľa,“ uviedla 26-ročná kráska.

Spokojnosť neskrývala ani bronzová Störmer Steirová, na ZOH 2014 vystúpila premiérovo na pódium. „Konečne sa mi podarilo vybojovať individuálnu medailu na hrách. Pokúšala som sa o ňu už veľa krát, som rada, že to teraz vyšlo. Neviem slovami opísať moje pocity, je to jednoducho úžasné,“ priznala 32-ročná skúsená nórska bežkyňa.

Beh na lyžiach – sobotňajšie výsledky:

Ženy – 30 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová 1:11:05,2 h, 2. Therese Johaugová +2,6 s, 3. Kristin Störmer Steirová (všetky Nór.) +23,6, 4. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:21,7 min, 5. Eva Vrabcová-Nývltová (ČR) +1:21,9, 6. Aurore Jeanová +1:22,3, 7. Coraline Hugueová (obe Fr.) +1:24,3, 8. Emma Wikenová (Švéd.) +1:26,4

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Justyna KowalczykováMarit BjörgenováOle Einar BjörndalenTherese Johaugová