Nórski bežci na lyžiach budú naháňať medaily a ostatní Nórov

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: SITA/AP

SOČI 7. februára (SITA) – Nórsko proti zvyšku sveta! Aj tak by sa dala charakterizovať situácia, ktorá vládne v behu na lyžiach pred začiatkom súťaží na zimných olympijských hrách v Soči. Nórski pretekári kraľujú Svetového pohára medzi mužmi aj ženami. Muži majú v prvej desiatke štyroch pretekárov a ženám Nórska patria dokonca prvé štyri priečky aktuálneho poradia SP.

Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová sa dostali na čelo prestížneho hodnotenia najmä vďaka triumfom na Tour de Ski a svoje medailové ambície majú aj v Soči.

Zlatí medailisti

Ešte väčší hlad po olympijskom úspechu možno očakávať od viacnásobných zlatých medailistov z predchádzajúcich ZOH vo Vancouveri Pettera Northuga a Marit Björgenovej. Celkovo získali Nóri pred štyrmi rokmi v Kanade päť zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily a podobný lov na cenné kovy možno od nich očakávať aj v Soči.

„Mojím cieľom je aspoň jedno individuálne zlato. Viem, že to nebude jednoduché. Proti môže byť počasie, skvelé súperky a nemusím trafiť svoj najlepší deň,“ vyhlásila Björgenová nedávno pre svetové agentúry. Pred štyrmi rokmi triumfovala v skiatlone, šprinte a bola aj členkou víťaznej nórskej štafety.

Sedem medailí

Skúsená 33-ročná severanka, ktorá sa chystá už na svoje štvrté olympijské vystúpenie, má na konte dovedna sedem medailí z tohto vrcholného športového sviatku. Okrem toho je aj dvanásťnásobnou majsterkou sveta. „Odmietam tvrdenia. že toto bude moje posledné olympijské vystúpenie. Ak budem mať výkonnosť a najmä motiváciu, budem pokračovať. Naučila som sa žiť s veľkými očakávaniami a pod tlakom okolia,“ podotkla Björgenová.

Cestu za zlatom by jej mohli skrížiť okrem skvelých krajaniek Johaugovej, Heidi Wengovej či Astrid Jacobsenovej v dlhých behoch aj univerzálna Poľka Justyna Kowalczyková, ale tiež skvelé šprintérske špecialistky Nemka Denise Herrmannová a Američan Kikkan Randallová.

Ruský šprintér

V mužskej kategórii treba okrem Nórov či Švédov rátať najmä s domácimi Rusmi – obhajcom zlatej medaily v šprinte Nikitom Kriukovom či tretím mužom aktuálneho vydania Svetového pohára Alexandrom Legkovom. Po nedávnom úspešnom návrate bude nabudený ďalší olympijský šampión z Vancouveru Švajčiar Dario Cologna, ktorý pauzoval od novembra pre zranenie členka. „V generálke som skončil druhý, ale dôležitejšie je to, čo príde na budúci týždeň. Cítim, že moja forma stúpa,“ povedal Cologna po druhom mieste na 15 km klasicky v talianskom Toblachu pre švajčiarsky

V biatlonovom a bežeckom komplexe Laura na Červenej Poľane budú bežci na lyžiach bojovať o 12 sád medailí a začínajú už tento víkend skiatlonom klasicky a voľne na 7,5 + 7,5 km (ženy), resp. 15 + 15 km (muži). V programe nechýbajú šprinty voľnou technikou, tímšprinty klasickou technikou, príťažlivé štafety a na záver aj náročné maratóny voľnou technikou s hromadným štartom na 30 km (ženy) a 50 km (muži).

Víťazi z Vancouvru 2010:

ŽENY

Skiatlon 7,5+7,5 km: Marit Björgenová (Nór.)

10 km voľne: Charlotte Kallová (Švéd.)

30 km klasicky: Justyna Kowalczyková (Poľ.)

štafeta na 4x 5 km: Nórsko (Vibeke Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Steirová, Marit Björgenová)

šprint klasicky: Marit Björgenová

tímšprint voľne: Nemecko (Evi Sachenbacherová, Claudia Nystadová)

MUŽI

Skiatlon 15+15 km: Marcus Hellner (Švéd.)

15 km voľne: Dario Cologna (Švaj.)

50 km klasicky: Petter Northug (Nór.)

štafeta na 4x 10 km: Švédsko (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner)

šprint klasicky: Nikita Kriukov (Rus.)

tímšprint voľne: Oysten Pettersen, Petter Northug (Nór.)

Pozn.: V porovnaní s Vancouverom sa v Soči bude súťažiť v rovnakých disciplínach, čo sa týka vzdialeností, ale s výnimkou skiatlonu pôjde v ďalších behoch o zmenu techniky. Napríklad šprinty sa bežali vo Vancouveri 2010 klasicky a teraz sa pôjdu voľnou technikou. V tímšprinte je to presne naopak. To isté platí pre 10, 15, 30 aj 50 km vzdialenosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dario ColognaJohan OlssonJustyna KowalczykováMarit BjörgenováMartin Johnsrud SundbyPetter NorthugTherese Johaugová