Nórsky biatlonista Bö zbiera medialy ako huby po daždi

Tarjei Bö
Nórsky biatlonista Tarjei Bö bude na ruské majstrovstva spomínať len s úsmevom. Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 8. marca (WEBNOVINY) – Suverénnym víťazom vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal líder celkovej klasifikácie Svetového pohára 22-ročný Nór Tarjei Bö. O 40 s pomalší bol strieborný Rus Maxim Maximov, bronz si vybojoval Rakúšan Christoph Sumann, ktorého od strieborného stupienka delilo 5,5 sekundy. O najlepší výsledok slovenských farieb sa postaral Pavol Hurajt, ktorý skončil dvadsiaty tretí, keď za novým majstrom sveta zaostal o 3:16,2 min. Svoje prvé body do bojov o krištáľový glóbus v tejto sezóne si pripísal Dušan Šimočko, ktorému vo výsledkovej listine patrila 32. priečka. Ďalší slovenskí biatlonisti skončili hlboko v 123-člennom štartovom poli. Miroslav Matiaško, ktorý v decembri v slovinskej Pokljuke v pretekoch SP milo prekvapil 6. miestom práve vo vytrvalostných pretekoch, tentoraz skončil osemdesiaty druhý. Matej Kazár až osemkrát mieril mimo terč a s vyše desaťminútovým odstupom za víťazným Nórom Böom obsadil 92. miesto.

Tarjei Bö potvrdil pozíciu tohtoročnej svetovej jednotky. Tradične kvalitný bežecký výkon podporil aj takmer bezchybnou streľbou. Jediný terč nechal stáť na tretej položke v ľahu. Na tomto šampionáte, ktorý je jeho premiérový v kariére, získal už svoju štvrtú medailu, z toho druhú zlatú a je najúspešnejším účastníkom bojov o majstrovské tituly. „Pred poslednou streleckou položkou som bol veľmi nervózny. Vedel som, že hrám o zlato. Rozhodol som sa, že budem strieľať rýchlo, aby som nemusel veľa premýšľať. A zrazu som mal všetkých päť terčíkov dole. Bol to fantastický pocit. Možno to vyzeralo ako dokonalé, ale mali by ste vidieť ten chaos v mojej hlave. Myslím si, že som mal obrovský kus šťastia,“ neskrýval radosť v cieli nový majster sveta. Vďaka plnému bodovému zisku si výrazne upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie SP a už je takmer jeho istým víťazom. Celkovo to bolo jeho piate prvenstvo v pretekoch o krištáľovú guľu, prvé vo vytrvalostných pretekoch, všetky dosiahol v tejto sezóne. Konečne sa medaily dočkala aj reprezentácia usporiadateľskej krajiny. Strieborný Rus Maxim Maximov zvládol všetky štyri strelecké položky bez jediného zaváhania. Bronzového Christopha Sumanna s jednou trestnou minútou od neho delilo iba päť a pol sekundy.

Obhajca titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Nór Ole Einar Björndalen skončil šiesty, olympijský víťaz z minuloročného Vancouveru jeho krajan Emil Hegle Svendsen obsadil nepopulárne 4. miesto. Za pódiovým umiestnením zaostal po 20 km o 4,2 s. Ako náplasť za toto sklamanie bol preňho zisk malého krištáľového glóbusu za konečné prvenstvo v hodnotení tejto najstaršej biatlonovej disciplíny.

Pavol Hurajt akoby si zaspomínal na svoju dobrú predchádzajúcu sezónu. Po jednom terči nechal stáť na druhej a štvrtej položke (obe v stoji) a bolo z toho jeho najlepšie umiestnenie v tohtoročnej edícii pretekov, ktorých výsledky sa započítavajú do klasifikácie SP. Za 23. miesto si pripísal 18 bodov a je v celkovom poradí zo Slovákov najvyššie – šesťdesiaty druhý. Dušan Šimočko mieril ešte presnejšie, keď si k času pripísal iba jedinú trestnú minútu, ale bežecky za najlepšími zaostal. Stačilo mu to na 32. miesto. Vo Svetovom pohári sa zaradil k trojici už bodujúcich krajanov. Miroslav Matiaško a Matej Kazár po zbabraných rýchlostných pretekoch ani na toto svoje vystúpenie v Chanty-Mansijsku nebudú spomínať v dobrom. Prakticky uzatvárali výsledkovú listinu, Matiaško na 82. a Kazár na 92. priečke.

Výsledky – vytrvalostné preteky mužov na 20 km:

1. Tarjei Bö (Nór.) 48:29,9 min (1 trestná minúta), 2. Maxim Maximov (Rus.) +40,0 s (0), 3. Christoph Sumann (Rak.) +45,5 (1), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +49,7 (2), 5. Björn Ferry (Švéd.) +1:16,9 (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +1:24,3 (1), 7. Michael Greis (Nem.) +1:25,5 (1), 8. Andreas Birnbacher (Nem.) +1:27,5 (1), 9. Maxim Čudov (Rus.) +1:40,7 (0), 10. Martin Fourcade (Fr.) +1:46,2 (3),… 23. Pavol Hurajt +3:16,2 (2), 32. Dušan Šimočko +4:01,7 (1), 82. Miroslav Matiaško +8:54,1 (5), 92. Matej Kazár +10:26,8 (8)

Poradie v celkovej klasifikácii Svetového pohára 2010/11 (po 22 pretekoch z 26 naplánovaných):

1. Tarjei Bö (Nór.) 979 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 887, 3. Martin Fourcade (Fr.) 869, 4. Michael Greis (Nem.) 615, 5. Arnd Peiffer (Nem.) 604, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 596, 7. Michal Šlesingr (ČR) 509, 8. Lukas Hofer (Tal.) 500, 9. Carl Johan Bergman (Švéd.) 481, 10. Ole Einar Björndalen (Nór.) 472, … 62. Pavol Hurajt 61, 72. Miroslav Matiaško 43, 81. Matej Kazár 28, 94. Dušan Šimočko (všetci SR) 9

Konečné poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov (malý krištáľový glóbus):

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 188 bodov, 2. Tarjei Bö (Nór.) 172, 3. Martin Fourcade (Fr.) 133, 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) 126, 5. Michael Greis (Nem.) 113, 6. Daniel Mesotitsch (Rak.) 109, 7. Vincent Jay (Fr.) 105, 8. Christoph Sumann (Rak.) 100, 9. Tomasz Sikora (Poľ.) 98, 10. Andreas Birnbacher (Nem.) 93, … 35. Miroslav Matiaško 38, 40. Pavol Hurajt (obaja SR) 32, 64.

Slováci bodovali, ale neoslnili

Tarjei Bö potvrdil pozíciu svetovej jednotky. Tradične kvalitný bežecký výkon podporil aj takmer bezchybnou streľbou. Jediný terč nechal stáť na tretej položke v ľahu. Na tomto šampionáte získal už svoju štvrtú medailu, z toho druhú zlatú a je najúspešnejším účastníkom bojov o majstrovské tituly. Vďaka plnému bodovému zisku si výrazne upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie SP a už je takmer jeho istým víťazom. Konečne sa medaily dočkala aj reprezentácia usporiadateľskej krajiny. Strieborný Rus Maxim Maximov zvládol všetky štyri strelecké položky bez jediného zaváhania. Bronzového Christopha Sumanna s jednou trestnou minútou od neho delilo iba päť a pol sekundy. Obhajca titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Nór Ole Einar Björndalen skončil šiesty, olympijský víťaz z minuloročného Vancouveru jeho krajan Emil Hegle Svendsen obsadil nepopulárne 4. miesto.

Pavol Hurajt akoby si zaspomínal na svoju dobrú predchádzajúcu sezónu. Po jednom terči nechal stáť na druhej a štvrtej položke (obe v stoji) a bolo z toho jeho najlepšie umiestnenie v tohtoročnej edícii pretekov, ktorých výsledky sa započítavajú do klasifikácie SP. Za 23. miesto si pripísal 18 bodov a je v celkovom poradí zo Slovákov najvyššie. Dušan Šimočko mieril ešte presnejšie, keď si k času pripísal iba jedinú trestnú minútu, ale bežecky za najlepšími zaostal. Aj pre neho je 32. miesto výsledkom sezóny. Miroslav Matiaško a Matej Kazár po zbabraných rýchlostných pretekoch ani na toto svoje vystúpenie v Chanty-Mansijsku nebudú spomínať v dobrom. Prakticky uzatvárali výsledkovú listinu, Matiaško na 82. a Kazár na 92. priečke.

Po šiestich disciplínach na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku je na čele poradia krajín Nemecko, najúspešnejším jednotlivcom je Nór Tarjei Bö. Ten bral medailu vo všetkých štyroch svojich doterajších štartoch. Po svojom triumfe v utorkových vytrvalostných pretekoch na 20 km je prvým viacnásobným majiteľom zlata na tomto šampionáte.

Slovensko je vďaka bronzu Anastasie Kuzminovej zo šprintu jednou z ôsmich krajín, ktoré už zažívali na tomto šampionáte medailovú radosť. Kuzminová je zároveň jedným z osemnástich šťastných jednotlivcov, ktorí si už mali možnosť vychutnať svoje minúty slávy na pódiu pre medailistov.

Medailová bilancia po šiestich disciplínach (z 11):

Krajiny:

1. Nemecko 2 – 2 – 0

2. Nórsko 2 – 1 – 2

3. Francúzsko 1 – 1 – 1

4. Fínsko 1 – 1 – 0

5. Rusko 0 – 1 – 0

6. Slovensko 0 – 0 – 1

Švédsko 0 – 0 – 1

Rakúsko 0 – 0 – 1

Jednotlivci:

1. Tarjei Bö (Nór.) 2 – 0 – 2

2. Magdalena Neunerová (Nem.) 1 – 2 – 0

3. Martin Fourcade (Fr.) 1 – 1 – 1

4. Arnd Peiffer (Nem.) 1 – 1 – 0

Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1 – 1 – 0

6. Tora Bergerová (Nór.) 1 – 0 – 0

Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) 1 – 0 – 0

Ole Einar Björndalen (Nór.) 1 – 0 – 0

9. Andrea Henkelová (Nem.) 0 – 1 – 0

Michael Greis (Nem.) 0 – 1 – 0

Emil Hegle Svendsen (Nór.) 0 – 1 – 0

Maxim Maximov (Rus.) 0 – 1 – 0

13. Marie Laure Brunetová (Fr.) 0 – 0 – 1

Marie Dorinová (Fr.) 0 – 0 – 1

Alexis Boeuf (Fr.) 0 – 0 – 1

Anastasia Kuzminová (SR) 0 – 0 – 1

Helena Ekholmová (Švéd.) 0 – 0 – 1

Christoph Sumann (Rak.) 0 – 0 – 1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováArnd PeifferBjörn FerryDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenKaisa MäkäräinenováMagdalena NeunerováMartin FourcadeMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei BöTora Bergerová