Nórsky kráľovský pár vítali stovky Štiavničanov

Nórsky kráľovský pár na Slovensku
Nórsky kráľovský pár na Slovensku. Foto: AP Photo/Petr David Josek

BANSKÁ ŠTIAVNICA 28. októbra (WEBNOVINY) – Nórskeho kráľa Haralda V. a jeho manželku Sonju v sprievode slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča a prvej dámy Silvie Gašparovičovej privítali v posledný deň ich návštevy na Slovensku v Banskej Štiavnici, historickom banskom meste zapísanom v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Na úvod ich návštevy ich v banskoštiavnickej radnici prijal primátor Pavol Balžanka, ktorý ich krátko oboznámil s históriou mesta a po zápise do slávnostnej kroniky im daroval výtvarné dielo Srdečnosť, ktoré technikou marketérie (vkladania vzácnych materiálov do dreva) vytvoril banskoštiavnický umelec Arpád Pál.

Dielo od tohto umelca má aj britská kráľovná Alžbeta II., ktorá ho dostala od slovenského prezidenta pri príležitosti jej návštevy na Slovensku pred dvoma rokmi. Dielo pre nórsky kráľovský pár má podobu nazláteného a nastriebreného stromu na podklade z javora, listy stromu sú zo striebra a plody z polodrahokamu jaspis pochádzajúceho z banskoštiavnického kalvárskeho kopca. Ak pripomenul autor, na dielo použil drevo z javora mliečneho, ktorý vysadili ako jeden z prvých stromov pri zakladaní banskoštiavnickej botanickej záhrady v roku 1838, pred pár rokmi ho však museli vypíliť, lebo ohrozoval historické stavby. „Javor je veľmi silné drevo, je to ochranca domácností, zlato a striebro sú atribúty Banskej Štiavnice, vďaka ktorým je kráľovským mestom,“ povedal Pál. Výroba obrazu mu trvala zhruba tri mesiace, pričom motív nebol konkrétnym zámerom, ale spontánnou inšpiráciou. „Neriešim veci, že by to muselo spĺňať nejaké historické kritériá a tak ďalej, jednoducho to drevo mi samo ponúkne, čo sa na ňom má nachádzať,“ povedal. Dodal, že súvislosť diela s Nórskom je v tom, že javor mliečny sa v angličtine nazýva nórskym javorom.

Z radnice vzácni hostia prešli Svätotrojičným námestím, na ktorom ich ováciami zdravili stovky ľudí, do Galérie Jozefa Kollára a na Starý zámok – expozícií Slovenského banského múzea. „Fantastické mesto. Tešili sme sa na túto návštevu a rozhodne nás nesklamala,“ uviedol kráľ Harald V. Prezident Ivan Gašparovič pripomenul, že nórsky kráľovský pár zavítal na Slovensko v období 100. výročia úmrtia významného nórskeho spisovateľa Björnstjernea Björnsona. „Mohli sme demonštrovať, že priateľstvo medzi Nórskom a Slovenskom sa začalo viac ako pred sto rokmi práve prostredníctvom Björnsona, ktorý sa nebál postaviť na stranu malých národov, nebál sa vysloviť, že Uhorsko je žalár národov,“ povedal Gašparovič.

V Galérii Jozefa Kollára a na Starom zámku si nórsky kráľ a kráľovná osobitne pozreli diela, na ktorých reštaurovanie získalo Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici grant z Nórskeho finančného mechanizmu. Ide o štvorročný projekt Integrovaná ochrana európskeho kultúrneho dedičstva, vďaka ktorému sa múzeu podarilo za posledné tri roky zreštaurovať 39 zo 46 vzácnych kamenných prvkov, závesných obrazov a tabuľových malieb, do expozícií v Starom zámku, Galérii J. Kollára, Kammerhofe a mineralogickej expozície nainštalovať kamerový systém a tiež otvoriť novú dielňu na reštaurovanie papiera.

Projekt v hodnote takmer 539-tisíc eur, z čoho 85 percent tvorí príspevok Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a 15 percent príspevok zo štátneho rozpočtu Slovenska, sa má ukončiť v apríli budúceho roka. Krátko po 15:00 čaká kráľovský a prezidentský pár v Kaštieli vo Svätom Antone sokoliarske vystúpenie študentov strednej lesníckej školy. Pred 16:00 by sa mali vzácni hostia aj ich hostitelia presunúť do Žiaru nad Hronom, konkrétne do firiem Slovalco a Sapa Profiles. V oboch firmách na spracovanie hliníka sú, ako zdôraznila nórska veľvyslankyňa Trine Skymoen, majoritné nórske investície a s nórskym vstupom do nich „prišla viac environmentálne orientovaná produkcia„. Kráľovský pár odletí späť do vlasti podvečer z bratislavského letiska v Ivanke.

Na vôbec prvú návštevu Slovenska pricestoval nórsky panovnícky pár – kráľ Harald V. a kráľovná Sonja – v pondelok 25. októbra podvečer. Ich oficiálny program sa začal v utorok prijatím v sídle prezidenta SR. Kráľa Haralda V. prijali tiež premiérka Iveta Radičová a predseda parlamentu Richard Sulík. Počas návštevy ich sprevádzal aj minister zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva Jonas Gahr Store a štátni tajomníci pre obranu, obchod a priemysel, taktiež početná skupina podnikateľov. Podľa slov veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoen je hlavným cieľom návštevy posilnenie slovensko-nórskych vzťahov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.Harald V.Ivan GašparovičIveta RadičováKráľovná Alžbeta II.Richard Sulík