Nórsky policajný šef rezignoval, média chcú premiéra

V nórskej metropole vybuchla bomba
Po výbuchu v centre nórskeho hlavného mesta Oslo, pri ktorom zomrelo 7 ľudí, a následnej streľbe na mládežníkov na ostrove Utöya, kde zomrelo najmenej 84 osôb, je bilancia teroristických útokov tragická. Polícia zatkla 32-ročného strelca Andersa Behringa Breivika podozrivého z vykonania oboch útokov. zatknutý bol označený ako ultrapravicový "kresťanský fundamentalista". Foto: nrk.no

OSLO 17. augusta (WEBNOVINY) – Šéf nórskej polície vo štvrtok rezignoval. Dôvodom je najnovšia správa vyšetrovateľov, ktorá konštatuje pochybenia v súvislosti so zásahom proti obvinenému masovému vrahovi Andersovi Breivikovi.

Policajný šéf Oeystein Maeland sa pritom stal hlavou policajného riaditeľstva len pár týždňov pred Breivikovým útokom 22. júla 2011.

Stúpajúcemu tlaku na odstúpenie čelí tiež nórsky premiér Jens Stoltenberg. K rezignácii Stoltenberga už okrem opozície vyzvali aj niektoré médiá vrátane jedného z najčítanejších denníkov VG.

Premiér podľa novín nesie najväčšiu zodpovednosť za sériu chýb, ktorých sa dopustili policajné a ďalšie bezpečnostné zložky.

Obrazom: Teroristické útoky v Nórsku

Nezávislá komisia zverejnila svoje najnovšie závery vyšetrovania ešte v pondelok. Okrem iného z nich vyplýva, že útoku na vládne budovy v Osle spred viac ako roka sa dalo zabrániť a jeho strojca mohol byť zatknutý skôr.

Podľa jej údajov schopnosť úradov ochrániť ľudí na ostrove Utöya zlyhala, pričom rýchlejšiu policajnú operáciu komisia označila za úplne realistickú.

Obrazom: Obete Breivikovho vraždenia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens Stoltenberg