Nórsky strelec uviedol, že konal sám

Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik Foto: nrk.no

OSLO 23. júla (WEBNOVINY) – Páchateľ dvojitého útoku v Nórsku, ktorý si vyžiadal 92 obetí, sa k činu priznal a uviedol, že konal sám. Informovala o tom v nedeľu polícia. Stalo sa tak po tom, čo niekoľkí svedkovia vypovedali, že existoval aj druhý strelec. „Počas vypočúvania uviedol, že konal sám,“ povedal policajný komisár Sveinung Sponheim a dodal, že toto tvrdenie preverujú.

Anders Behring Breivik, 32-ročný podozrivý z piatkových útokov v Nórsku, mal ultrapravicové názory, informovala polícia.

Podľa policajného šéfa Sveinunga Sponheima jeho údaje na internete „naznačujú, že má politické presvedčenie orientované doprava a protimoslimské postoje“. „Či však to bolo motiváciou jeho konania, ostáva zatiaľ otvorené,“ povedal Sponheim pre nórsku stanicu NRK.

O údajnom útočníkovi je toho známeho zatiaľ len málo, najviac ho približujú údaje na Facebooku a Twitteri. Na svojom konte na Facebooku, ktoré už nie je dostupné, sám seba opísal ako kresťana a konzervatívca, medzi záujmami uviedol kulturistiku, slobodomurárstvo, poľovanie a počítačové hry. Švédsky anti-rasistický magazín EXPO priniesol informáciu, že Anders Behring Breivik bol od roku 2009 členom krajne pravicového združenia Nordisk.

OBRAZOM: Teroristické útoky šokovali Nórsko

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

Breivika svedkovia opísali ako vysokého blondiaka oblečeného v policajnej uniforme. Fotografia zverejnená médiami zobrazuje mladého modrookého blond muža. Nórsky denník Verdens Gang citujúci jeho kamaráta uvádza, že podozrivý začal inklinovať k pravicovému extrémizmu, keď mu tiahlo na tridsiatku. Noviny tiež uvádzajú, že sa zúčastňoval na online fórach, kde vyjadroval silné nacionalistické názory.

Breivik mal študovať na obchodnej akadémii v Osle a pracovať na farme produkujúcej zeleninu. Nórska televízia TV2 a miestne médiá špekulujú, že takýmto spôsobom mohol mať prístup k umelým hnojivám, ktoré môžu byť používané na výrobu bômb. Podľa televízie vlastnil dve zbrane registrované na svoje meno. „Mal M-16-ku. Keď som ho videl z boku kričiac na nás, že sa nás chystá zastreliť, vyzeral ako vystrihnutý z nejakého nacistického filmu,“ uviedol jeden zo svedkov.

.

.

Dramatické video z ostrova Utöya

https://www.youtube.com/watch?v=02iEwXwVs0Q

Svedkovia už predtým informovali, že muž priplával na ostrov na člne a povedal, že je policajt a má zistiť spojenie s bombovými výbuchmi v Osle, ktoré si asi dve hodiny predtým vyžiadali najmenej sedem obetí. Požiadal všetkých, aby sa zhromaždili, a potom začal do nich strieľať. Mladí ľudia začali utekať v snahe ukryť sa do kríkov, pričom niektorí naskákali do vody. Najprv strieľal do ľudí na ostrove, potom na tých, čo boli vo vode. Zahynulo najmenej 85 ľudí, podľa polície môže tento počet ešte stúpnuť. Premiér v sobotu označil piatkové útoky za „národnú tragédiu„. Informácie priniesla britská stanica BBC.

Podozrivý útočník nakúpil 6 ton umelého hnojiva

Anders Behring Breivik, podozrivý z piatkového bombového útoku v Osle a streľby na neďalekom ostrove Utöya, nakúpil v máji 6 ton umelého hnojiva. Informovala o tom v sobotu dodávateľská firma. Niektoré druhy umelého hnojiva pritom môžu byť použité na výrobu výbušnín. Breivik si tovar objednal prostredníctvom svojej firmy, pričom dodaný bol 4. mája. „Išlo o 6 ton umelého hnojiva, čo je malá, normálna objednávka pre štandardného poľnohospodárskeho producenta,“ uviedla Oddny Estenstadová, hovorkyňa dodávateľskej siete Felleskjoepet Agri. Podľa jej slov ich spoločnosť kontaktovala normálnym spôsobom, objednala si hnojivo a oni ho dodali. „Nepoznám jeho ani jeho spoločnosť,“ povedala.

Breivik prevádzkoval farmu produkujúcej zeleninu. Nórska televízia TV2 a miestne médiá už vyjadrili dohady, že takýmto spôsobom mohol mať prístup k umelým hnojivám, ktoré môžu byť použité na výrobu bômb.

.

Oslo
Foto: facebook.com
Bez názvu
Foto: SITA/AP
Stále nové obete na ostrove Utöya
Foto: AP Photo/Morten Edvardsen/Scanpix
Utoya
Foto: SITA/AP

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik