Nórsky súd neposkytol záruky, že Snowdena nevydajú do USA

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

OSLO 25. novembra (WebNoviny.sk) – Nórsky najvyšší súd odmietol poskytnúť právne záruky, že bývalého konzultanta americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena po jeho prípadnom vstupe na nórske územie nevydajú do Spojených štátov.

Najvyšší súd v Osle v tejto kauze potvrdil dva predchádzajúce verdikty súdov nižšej inštancie, informovala agentúra DPA. Sudcovia zdôraznili, že Nórsko nedostalo od USA oficiálnu žiadosť o Snowdenovo vydanie, preto nemožno vo veci vydávať nijaké predbežné rozhodnutia a tým pádom ani poskytovať právne záruky.

Edward Snowden má v Nórsku prebrať cenu za slobodu prejavu pomenovanú po Carlovi von Ossietzkom – nemeckom novinárovi, ktorý v roku 1938 zomrel na následky väznenia v koncentračnom tábore. Cenu mu udelil nórsky PEN klub. Táto organizácia aj prostredníctvom nórskej právnickej kancelárie požiadala úrady o poskytnutie záruk, že by po vstupe do Nórska Snowdena nevydali do USA.

Slávnostné odovzdanie ocenenia sa malo uskutočniť v Osle pôvodne 21. novembra. PEN klub však rozhodol o odložení tohto aktu vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie, ktoré ukončil verdikt najvyššieho súdu.

Prezident nórskeho PEN klubu William Nygaard vyjadril z verdiktu Najvyššieho súdu hlboké sklamanie. Snowden totiž za týchto podmienok nebude môcť do Nórska pricestovať a cenu mu zrejme odovzdajú v Rusku, kde dostal azyl. Za zverejnenie tajných dokumentov o sledovaní amerických občanov hrozí Snowdenovi súd a až 30 rokov väzenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden