Nórsky terorista v manifeste cituje aj Václava Klausa

Anders Behring Breivik
Foto: SITA/AP

OSLO 24. júla (WEBNOVINY) – Páchateľ dvojitého útoku v Nórsku, ktorý si vyžiadal 92 obetí, priznal svoju zodpovednosť za čin. Ten podľa všetkého dlho plánoval.

Tridsaťdvaročného Nóra Andersa Behringa Breivika zatkli za streľbu na mládežníckom tábore vládnej Robotníckej strany na ostrove Utöya, kde zomrelo 85 ľudí, ako aj za bombový útok v centre Osla, ktorý si vyžiadal ďalších 7 mŕtvych.

„K zodpovednosti sa priznal,“ uviedol Breivikov právnik Geir Lippestad pre nórsku televíziu NRK. Breivik podľa jeho slov svoj čin označil za „krutý“, povedal však, že ho musel vykonať. Podľa Lippestada útoky „očividne plánoval dlhú dobu“, najneskôr od jesene 2009. Vyplýva to z 1 500-stranového manifestu zverejneného na internete, ktorého autorom je s veľkou pravdepodobnosťou Breivik, a v ktorom avizuje svoje vražedné úmysly.

Manifest, čiastočne písaný ako denník, obsahuje návody na výrobu bomby, vyznania Breivika z islamofóbie, ako aj to, ako začal podnikať v poľnohospodárstve, aby sa pripravil na útoky. „Dôvodom tohto rozhodnutia je vytvoriť dôveryhodnú zámienku pre prípad, že ma zatknú v súvislosti s nákupom výbušnín alebo ich komponentov – umelých hnojív,“ píše v dokumente podpísanom pseudonymom Andrew Berwick. „Označia ma za najväčšie (nacistické) monštrum, aké kedy bolo od druhej svetovej vojny,“ uvádza ďalej. Premiér Jens Stoltenberg po útokoch povedal, že od druhej svetovej vojny v krajine nezažili väčšiu katastrofu a dodal, že „raj jeho mládeže sa zmenil na peklo“.

Niekoľko hodín pred útokmi rozposlal Breivik svoj manifest s názvom „2083. Európska deklarácia nezávislosti“ viacerým adresátom. Na konci dokumentu je uvedené: „Myslím, že toto je môj posledný príspevok. Je 22. júla, 12:51“. Asi dva a pol hodiny neskôr odpálil bombu vo vládnej štvrti v Osle.

OBRAZOM: Teroristické útoky šokovali Nórsko

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

Útočník vo svojom manifeste cituje aj Václava Klausa

Atentátnik Anders Behring Breivik, ktorý pri piatkových útokoch v Nórsku zabil 93 ľudí, niekoľkokrát vo svojom manifeste „2083 – Európska deklarácia nezávislosti“ zverejnenom na internete cituje aj českého prezidenta Václava Klausa.

„Vždy, keď sa snažím odstrániť nejaký kus regulácie zo sovietskej éry, mi povedia, nech je to už čokoľvek, že sa chcem len zbaviť nejakej ďalšej požiadavky Európskej komisie,“ citoval Breivik Klausa, ktorého v 1 500-stránkovom manifeste popisuje ako „konzervatívneho prezidenta Českej republiky“. Niekoľko strán ďalej Breivik píše, že Klaus je obdivovateľ Ronalda Reagana a Margaret Thatcherovej a cituje Klausovu kritiku rozširovania a byrokracie Európskej únie.

Breivik v dokumente tiež píše, že zbrane chcel zohnať cez motorkársky klan Hells Angels, okrem iného v Prahe. „Chcel som nadviazať styk s Hells Angels v Prahe, Berlíne alebo Kodani. Po pár dňoch v Prahe som ale úplne stratil motiváciu.“ Zbrane si nakoniec zohnal legálnym spôsobom v Nórsku. Václav Klaus, ktorý je v súčasnosti na prednáškovom turné v Austrálii, piatkové útoky odsúdil.

Breivik, ktorý nenávidel multikulturalizmus, moslimov a ľavicu a chcel podľa vlastných slov zmeniť spoločnosť, prvýkrát predstúpi pred súd v pondelok.

Otec páchateľa útokov je šokovaný

Otec páchateľa útokov v Nórsku sa o čine syna dozvedel z internetu a podľa vlastných slov to bol preňho šok. „Čítal som správy na internete a zrazu som videl jeho meno a fotografiu,“ uviedol dôchodca pre nórske noviny Verdens Gang. „Som v šoku, je absolútne strašné počuť o tom,“ povedal Jens Breivik, ktorý žije vo Francúzsku a je s páchateľovou matkou rozvedený. Ako uviedol, o synových plánoch nič nevedel a dodal, že s ním nie je v kontakte od roku 1995. „Keď bol malý, bol obyčajným chlapcom, ale nie veľmi komunikatívnym. V tom čase sa o politiku nezaujímal,“ povedal Jens Breivik.

Oslo
Foto: facebook.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens StoltenbergVáclav Klaus