Nosenie odznakov #AllForJan redaktormi RTVS nie je podľa Maďariča problém, Farkašovský nesúhlasí

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na námestí SNP. Bratislava, 9. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Problémy RTVS je potrebné riešiť komunikáciou v internom prostredí. Na štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá to vyhlásil podpredseda Rady RTVS Martin Kákoš. Podľa Kákoša však nie je najšťastnejšie, ak si redaktori s nadriadenými odkazujú postoje cez sociálne siete.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá dnes prerokoval aj Správu o činnosti Rady RTVS za druhý polrok 2017 a venovali sa aj aktuálnej situácii vo verejnoprávnom médiu spojenej s odchodom viacerých redaktorov.

Otvorený list bol adresovaný divákom

Predseda parlamentného výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) sa vo štvrtok pýtal Kákoša, či nespokojní redaktori RTVS apelovali na Radu RTVS a žiadali ju o pomoc.

„Nikto tak neurobil, nikto nás nepožiadal o stretnutie,“ povedal Kákoš. Podotkol, že otvorený list redaktorov, ktorí sú nespokojní so spôsobom vedenia sekcie spravodajstva a publicistiky, redaktori neadresovali Rade RTVS. „Bol adresovaný divákom a poslucháčom, no naozaj neviem, ako diváci a poslucháči môžu vstúpiť do riešenia,“ povedal Kákoš.

Exminister kultúry a člen výboru Marek Maďarič (Smer-SD) je presvedčený, že Rada by mala v tejto situácii konať aj napriek tomu, že nedostala žiadny podnet. Podľa neho by mala zaujať stanovisko. „Situácia v RTVS je kritická,“ vyhlásil.

Spravodajstvo by malo byť nestranné

Podľa Maďariča používanie odznakov #AllForJan redaktormi vo vysielaní nie je problém. „Za odznakmi nie je žiadna politická strana, RTVS patrí verejnosti a nevidím dôvod, prečo by redaktori nemohli odznak nosiť,“ povedal Maďarič.

Poslanec za SNS Karol Farkašovský si však o odznakoch myslí opak. Farkašovský tvrdí, že spravodajstvo vo verejnoprávnej televízii musí byť nestranné a objektívne a redaktor by nemal divákom a poslucháčom „podsúvať“ svoj názor.

Poslankyňa Viera Dubačová (nezaradená) vo štvrtok vyhlásila, že zlyhala komunikácia generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka a vedenia RTVS. Zároveň žiadala, aby Rada RTVS situáciu preskúmala. „Verejnoprávna televízia patrí koncesionárskym poplatníkom. To, že Rada RTVS nezasiahla, beriem ako ješitnosť. Situácia je tak vážna, že treba situáciu riešiť,“ uviedla. Jej návrh však plénum nepodporilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan JarjabekKarol FarkašovskýMarek MaďaričViera Dubačová
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska