Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. 09. 2014 17:10 Zdravie a krása od Webnoviny.skSITA Diskusia

Nová biologická liečba pomôže zabrániť opuchu sietnice oka

Podanie enzýmu okriplazmín má z pohľadu očných chirurgov obrovskú budúcnosť. Nebolí, trvá desať sekúnd a pomáha zabrániť opuchu sietnice, ktorý môže skončiť slepotou. Množstvo pacientov s ochorením známym ako vitreomakulárna trakcia sa tak vďaka nemu dokáže vyhnúť rizikovému chirurgickému zákroku.

BRATISLAVA 25. septembra (WBN/PR) – Lekári očných kliník NeoVízia Bratislava a NeoVize Brno vykonali unikátny liečebný zákrok – podanie nového biologického prípravku na liečbu vitreomakulárnej trakcie. Nová liečba predstavuje obrovský pokrok v očnej medicíne a novú nádej pre pacientov, ktorých mohol donedávna zachrániť pred oslepnutím len chirurgický zákrok známy ako vitrektómia.

Z medicínskeho hľadiska ide o obrovský krok vpred. Počas aplikácie liečime vážny stav ohrozenia sietnice pomocou enzýmov, ktoré sú vlastné nášmu telu. Pokiaľ vhodne diagnostikujeme a vyberieme pacienta, môžeme uňho znížiť či dokonca úplne odstrániť riziko následnej operácie,“ prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý podal enzymatickú liečbu ako prvý očný chirurg na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku.

Päťminútový zákrok

Podanie biologických enzýmov, ktoré už využívajú pacienti v USA a v Nemecku, si slovenský a český pacient kompletne hradí sám. Jedna injekcia vyjde takmer na 3.700 EUR. Ako prvý ho podstúpil slovenský pacient žijúci v Kanade, ktorý vyhľadal petržalskú súkromnú očnú kliniku s nádejou na zlepšenie diagnózy vitreomakulárnej trakcie. „Naše prvé podanie prípravku sa zaobišlo úplne bez komplikácií. Samotný zákrok trval približne päť minút, z toho podanie enzýmu iba 10 sekúnd,“ popisuje priebeh liečby očná chirurgička a primárka sesterskej Očnej kliniky NeoVize Brno, MUDr. Věra Kalandrová, ktorá sa zákroku zúčastnila.

200 pacientov ročne

„Vitreomakulárna trakcia je jedným z najvážnejších poškodení sietnice. Pred pol storočím, kedy sme nemali k dispozícii ani operačnú techniku s názvom vitrektómia, pacientovi ostávalo iba čakať na to, kým postupne oslepne. Dnes pribudla k manuálnemu zákroku nová nádej. Celá aplikácia je veľmi jednoduchá. Zákrok je pre pacienta bezbolestný a po krátkom odpočinku odchádza domov,“ dodáva MUDr. Piovarči. Už teraz na aplikáciu enzýmu okriplazmín čakajú ďalší kandidáti. Ročne by o novú biologickú liečbu mohlo prejaviť záujem okolo 200 pacientov.

Deformované videnie, problémy pri riadení auta

O čo vlastne pri vitreomakulárnej trakcii ide? Väčšinu vnútorného objemu oka vypĺňa gelovitá hmota s názvom sklovec. Vekom sa postupne zmršťuje a oddeľuje sa od sietnice, vnútornej vrstvy oka. Prirodzené odlučovanie sklovca začína okolo štyridsiateho roku života. Niekedy sa však môže stať, že sa sklovec od sietnice v mieste žltej škvrny (centrum najostrejšieho videnia človeka) úplne neoddelí, vtiahne ju dovnútra a postupne ju deformuje. Neodlúčený sklovec začína sietnicu neprirodzene ťahať a napínať.

Tento ťah nazývame trakcia. Najnebezpečnejšia je v centre najostrejšieho videnia, v oblasti žltej škvrny, práve v tomto mieste môže spôsobiť opuch sietnice. U pacienta sa prejaví najčastejšie ako rozmazané videnie. Zrazu nedokáže zaostriť na konkrétny bod, začínajú sa mu deformovať pravidelné útvary na abstraktné tvary a trvale sa mu zhorší videnie.“ Stav komplikuje pacientovi bežné denné činnosti ako riadenie auta, čítanie či rozoznávanie ľudských tvárí. Vitreomakulárna trakcia môže viesť k nezvratnému poškodeniu sietnice.

USA, Nemecko, Slovensko

Jedinou možnosťou bola doteraz vitrektómia – operácia, pri ktorej chirurg odstráni sklovec a ošetrí sietnicu. Po odstránení príčin opuch na sietnici obyčajne zmizne. Enzým okriplazmín obsiahnutý v novom prípravku je veľmi podobný enzýmu plazmín, ktorý si ľudské telo vytvára samé. Pokiaľ ho má nedostatok, pacientovi je možné podať injekčne priamo do sklovca enzým okriplazmín. Nový prípravok od americkej spoločnosti Alcon pôsobí na väzby medzi sklovcom a sietnicou. Rozrušuje a rozpúšťa ich a tým umožňuje hladké oddelenie sklovca. Sedem až desať dní po podaní liečby ich enzým úspešne rozpustí.

Okriplazmín nám dáva novú možnosť vitreomakulárnu trakciu opäť liečiť. Jeho aplikácia je omnoho šetrnejšia než operácia. Pre mnohých pacientov by to mohlo v budúcnosti znamenať, že by nemuseli podstúpiť vitrektómiu, teda úplné odstránenie sklovce. Pokrok v očnej chirurgii napreduje míľovými krokmi. Ako chirurgický tím oslavujeme každú novú metódu, ktorou môžeme pomôcť stále väčšiemu počtu pacientov.“

Odporúčané články

Na operácie sivého zákalu už pacienti VŠZP čakať nemusia MUDr. Roman Vanžura, riaditeľ Očnej kliniky NeoVízia: „Do Popradu prinášame novú šetrnosť a bezpečnosť v operáciách sivého zákalu.“

Neprehliadnite

Harabin vraj uvažuje o sťažnosti na ústavný súd, chce vyzbierať dôkazy o nezákonnosti volieb prezidenta Prokurátor žiada predĺžiť väzbu obvinenej Alene Zs. a ďalším trom v kauze vraždy Kuciaka Vlhová je druhá za Shiffrinovou aj v zárobkoch, v rebríčku figurujú aj Žampovci Remišová odmieta obvinenia z konfliktu záujmov v súvislosti s pôsobením jej manžela Európska ľudová strana bude hlasovať o vylúčení Fideszu, zasadnutia sa zúčastní aj Orbán Aj mačka Brexit je nerozhodná. Keď chce ísť von, je rovnaká ako Briti Do Berlína dorazili stovky amerických vojakov, zúčastnia sa vojenských cvičení v Poľsku Roglič sa stal celkovým víťazom Tirreno-Adriatico, Sagan v Top 10 bodovacej súťaže

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie a krása

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.