NOVA odporúča zúčastniť sa referenda, Most-Híd ľudí nevyzýva

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Hnutie NOVA odporúča zúčastniť sa na referende o ochrane rodiny, zhodli sa na tom delegáti snemu v Trnave.

NOVA považuje referendum za nástroj demokracie

„NOVA od svojho vzniku presadzuje používanie referenda ako významného nástroja priamej demokracie, ktorým sa občania priamo podieľajú na výkone moci,“ znie text uznesenia, ktorí schválili na sobotňajšom stretnutí.

Na návrh predsedu Daniela Lipšica v sobotu tiež zvolili delegáti prešovskú krajskú predsedníčku Vieru Leščákovú za podpredsedníčku hnutia (ďalšími podpredsedami sú Gábor Grendel, Marcel Klimek a Jana Žitňanská). Leščáková bude mať vo vedení na starosti regionálnu politiku a oblasť školstva.

Most-Híd nebude vyzývať sympatizantov na účasť

Most-Híd nebude pred referendom robiť žiadnu kampaň, ani vyzývať voličov, aby prišli k referendovým urnám. Ako povedal v pondelok novinárom predseda Mosta-Híd Béla Bugár, účasť na referende je vecou každého jednotlivca a jeho svedomia.

„Ja na referendum pôjdem,“ povedal s tým, že strana nedá záväzné odporúčanie členom ani sympatizantom. Podľa Bugára totiž referendum polarizuje spoločnosť.

Prezident Andrej Kiska

vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky:

„Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“

„Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“

„Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBéla BugárGábor Grendel
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinuNOVA Nová väčšina