Nová ukrajinská doktrína označuje za hlavného agresora Rusko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vladimir Putin
V decembri 2014 predstavila Moskva vlastnú vojenskú doktrínu, ktorá za jednu z najväčších vonkajších hrozieb pre Rusko označuje rozširovanie Severoatlantickej aliancie. Foto: SITA/AP

KYJEV 25. septembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko schválil vo štvrtok novú vojenskú doktrínu, podľa ktorej najväčšiu vojenskú hrozbu pre Ukrajinu predstavuje v súčasnosti Rusko. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Ukrajina dnes čelí akútnej vojenskej hrozbe – ruskej ozbrojenej agresii, ktorá zahŕňa dočasnú okupáciu Krymu a agresiu v určitých častiach Doneckej a Luhanskej oblasti,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského prezidenta. „V tejto doktríne sú uvedené aj scenáre, podľa ktorých by mohlo dôjsť ohrozeniu vojenskej bezpečnosti Ukrajiny. Hlavným scenárom je rozsiahla ozbrojená agresia Ruska proti Ukrajine s rozhodujúcimi vojenskopolitickými cieľmi,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Porošenko novú vojenskú doktrínu podpísal bezprostredne po tom, ako začiatkom tohto týždňa navštívil Ukrajinu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa agentúry Reuters mala jeho návšteva symbolický význam z hľadiska úsilia Kyjeva o integráciu do západných štruktúr v čase, keď východnú Ukrajinu ohrozuje ruský separatizmus.

V decembri 2014 predstavila Moskva vlastnú vojenskú doktrínu, ktorá za jednu z najväčších vonkajších hrozieb pre Rusko označuje rozširovanie Severoatlantickej aliancie. Ukrajina a NATO obviňujú Rusko, že proruským separatistom na východe Ukrajiny dodáva zbrane a posiela vojenské posily. Moskva akúkoľvek účasť na tomto konflikte, ktorý si od jari 2014 vyžiadal už takmer 8000 životov, dlhodobo popiera.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jens StoltenbergPetro Porošenko
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy