Aktualizované: Nové smartfóny Huawei môžu stratiť prístup k niektorým aplikáciám Google

Huawei, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 20. mája, 13:31

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Čínsky technologický gigant Huawei bude pokračovať v rozvoji operačného systému Android vrátane poskytovania bezpečnostných aktualizácií a popredajného servisu pre všetkých zákazníkov.

Google vyhodnocuje dopady

Firma to uviedla v pondelok prostredníctvom vyhlásenia, ktoré poskytla tlačovej agentúre SITA. Záväzok podľa firmy „zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji“.

Užívatelia smartfónov značky Huawei budú mať prístup k službám spoločnosti Google bez ohľadu na aktuálne kroky Washingtonu zamerané proti čínskej firme.

Google o tom informoval v pondelok. Spoločnosť ďalej uviedla, že dodržiava a „vyhodnocuje dopady“ vládneho nariadenia, ktoré predaje amerických technológií firme Huawei podmieňuje získaním exportných licencií.

Trump dal na Huawei na čierny zoznam

Podľa skorších medializovaných informácií Google rozhodol, že obmedzí používanie svojho systému Android na zariadeniach Huawei. Pre užívateľov by to znamenalo, že stratia prístup k službám ako Google Play alebo Gmail.

Tento krok prichádza po tom, čo administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila Huawei na čierny zoznam spoločností, s ktorými americké firmy nemôžu obchodovať, pokiaľ na to nemajú licenciu.

Google v stanovisku uviedol, že „dodržiava vládne nariadenie a preveruje jeho dôsledky“. Zástupcovia Huawei sa k záležitosti odmietli vyjadriť.

Zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou

Ben Wood z poradenskej firmy CCS Insight odhaduje, že dopady tohto kroku budú pre Huawei veľké. Odstrihnutie čínskeho gigantu od aktualizácií Androidu by pre nové smartfóny Huawei mohlo znamenať, že stratia prístup aplikáciám, ako sú napríklad YouTube, Maps či Play Store.

Viaceré krajiny, medzi nimi USA, vyjadrili v posledných mesiacoch obavy, že čínska vláda využíva produkty Huawei na sledovanie. Čínsky technologický koncern tieto obvinenia rázne odmieta. Krok Washingtonu s veľkou pravdepodobnosťou prispeje k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Pekingom, ktoré už značne zaťažuje aj aktuálna colná vojna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Google+Huawei