Nové zdaňovanie nehnuteľností má byť pripravené v roku 2014

Ceny nehnuteľností v USA stále padajú
Výstavba nových domov a bytov v USA je naďalej v kríze. Ceny nehnuteľností sledované vo všetkých väčších mestách USA podľa analýzy stavebných spoločností tento mesiac klesli na najnižšiu úroveň od prasknutia realitnej bubliny v USA v roku 2008. Tá následne spustila svetovú finančnú krízu, z ktorej sa väčšina krajín sveta spamätáva dodnes. Foto: AP Photo/Keith Srakocic
Peter Kažimír
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Nový systém zdaňovania nehnuteľností na Slovensku by mal byť pripravený v roku 2014.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra by v spomínanom roku mal byť nový systém pripravený po technickej stránke. „Budeme mať ambíciu maximálne sa posunúť v budúcom roku, ale aj v súčinnosti so samosprávou,“ dodal v rozhovore pre agentúru SITA Peter Kažimír.

Cieľom rezortu financií je podľa ministra pripraviť systém, ktorý bude voči občanom čo najspravodlivejší. Zdaňovanie nehnuteľností by podľa nových pravidiel malo byť založené na trhových cenách nehnuteľností a pred jeho zavedením budú musieť ešte občania pravdepodobne poskytnúť štátu informácie o nehnuteľnostiach. „Ak sa dohodneme na novej forme priznávania majetku, tak budú sa musieť pravdepodobne ešte raz podávať priznania v celej krajine, v novej štruktúre,“ avizuje minister Kažimír.

Po januárových zmenách v zdaňovaní príjmov a po pripravovaných zmenách v zdaňovaní nehnuteľností by občanov už v tomto volebnom období nemalo čakať ďalšie zvyšovanie daní. „Toto je daň (daň z nehnuteľností – pozn. redakcie), ktorej sa budeme venovať, v ostatných si to neviem momentálne veľmi dobre predstaviť,“ uviedol Kažimír v odpovedi na otázku, či ministerstvo financií pripravuje v tomto volebnom období ďalšie zvyšovanie daní.

Jednou z priorít pre rezort financií v ďalších rokoch bude zlepšovanie výberu daní. To bude podľa Petra Kažimíra jedným z troch hlavných pilierov ďalšej konsolidácie verejných financií po roku 2013. „My si nemôžeme dovoliť úroveň výberu daní a odvodov na tejto úrovni, ako máme dnes, teraz nehovorím o sadzbách, hovorím o tom, koľko by malo do rozpočtu pritiecť na základe existujúcich právnych predpisov,“ upozorňuje minister financií. Bez toho nie je podľa jeho slov možné poskytovať kvalitnejšie a efektívnejšie služby pre občanov Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír