Novela geologického zákona môže lepšie ochrániť nerastné bohatstvo Slovenska, tvrdí Most-Híd

Tibor Bastrnák
Člen predsedníctva strany Most-Híd Tibor Bastrnák Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – S cieľom posilniť pozíciu ministerstva životného prostredia (MŽP) pri povoľovaní či zamietnutí geologického prieskumu ložiska určitého nerastu poslanci strany Most-Híd Peter Antal, Peter Kresák a Tibor Bastrnák predložili do parlamentu novelu geologického zákona. Národná rada SR sa bude zákonom zaoberať na septembrovej schôdzi.

Možnosť zamietnuť návrh

Novela rozširuje možnosti zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia. Envirorezort bude môcť návrh zamietnuť, ak skúmané ložisko nebude možné v budúcnosti využívať alebo ak by bol návrh v rozpore s verejným záujmom. MŽP si po novom bude môcť vyžiadať všetky podklady týkajúce sa možného budúceho využitia ložiska.

Poslanci v tejto súvislosti zdôrazňujú, že navrhované zmeny sú dôležité, keďže podľa ústavy sú jaskyne, nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky vo vlastníctve štátu.

Prevaha verejného záujmu

„Slovenská republika chráni a zveľaďuje, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií,“ píšu v dôvodovej správe. Novela tiež stanovuje, že MŽP rozhodne v prospech návrhu zhotoviteľa geologických prác iba ak sa preukáže prevaha verejného záujmu nad záujmami vlastníka nehnuteľnosti.

,,Doterajšia úprava takúto povinnosť ministerstvu výslovne neukladá,“ vysvetlili poslanci. V prípade obmedzenia vlastníckych práv bude musieť ministerstvo svoje rozhodnutie riadne zdôvodniť existenciou verejného záujmu. Navrhovaná úprava podľa predkladateľov zlepší kvalitu rozhodovacej činnosti ministerstva ako aj postavenia vlastníka nehnuteľnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter AntalPeter KresákTibor Bastrnák
Firmy a inštitúcie Most-HídMŽP Ministerstvo životného prostredia SR