Novela o jazykoch menšín súvisí podľa Jarjabka s rokom 1993

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jarjabek
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 1. apríl (WEBNOVINY) – Návrh novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín súvisí podľa Dušana Jarjabka zo Smeru-SD s rokom 1993, keď vznikla Slovenská republika.

Je aj dôkazom istej traumy z tohto roka a táto nie je u istých kolegov zažehnaná,“ myslí si. Ako priblížil v parlamentnej rozprave k návrhu v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 16. schôdze, predkladateľ zákona, vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd), bol v roku 1992 signatárom iniciatívy za spoločný štát a na Donovaloch v tom čase vznikla iná iniciatíva s názvom Kongres slovenskej inteligencie.

“Kým tí na Donovaloch hovorili o tom, že chcú samostatnú armádu, samostatnú menu či samostatnú ústavu, tí z iniciatívy pre spoločný štát naopak hovorili o tom, ako slovenský štát neprežije, ako po piatich rokoch padne mena a ako bude celosvetovo neuznaný,“ poukázal Jarjabek na obdobie pred vznikom samostatného Slovenska. Ako dodal, Chmel je dnes podpredsedom vlády štátu, ktorý ani nechcel.

Jednou z najdiskutovanejších zmien novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín je zníženie kvóra pre používanie menšinového jazyka z 20 na 15 percent. Novela rozširuje aj právo používať menšinový jazyk v úradnom styku. Po novom budú môcť v menšinovom jazyku rokovať aj samosprávne orgány, musí s tým však súhlasiť každá zúčastnená osoba.

Dnes poslanci hlasovať nebudú

Tieto úrady budú môcť viesť svoju agendu dvojjazyčne, matrika sa však bude viesť výlučne v slovenčine. Zákonom sa zároveň ruší povinnosť pri vysielaní inojazyčných televíznych relácií určených pre príslušníkov národnostnej menšiny vysielať titulky v štátnom jazyku. Podobne tak sa pri vysielaní inojazyčných rozhlasových relácií na samostatnom vysielacom okruhu Slovenského rozhlasu nebude vyžadovať bezprostredne nasledujúce vysielanie v štátnom jazyku.

Návrh novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín zamestnáva parlament už tretí deň. Doteraz v rozprave vystúpilo deväť písomne prihlásených poslancov, ústne je prihlásených dvanásť poslancov, Jarjabek je prvým z nich. Opozícia návrh ostro kritizuje, koalícia ho obhajuje ako zákon skvalitňujúci život všetkých občanov Slovenskej republiky.

Dnes poslanci hlasovať nebudú. Podľa dohody rokujú bez prestávky do 16:00. Na programe 16. schôdze je ešte niekoľko návrhov, pri ktorých sa očakáva tiež širšia diskusia. K nim patrí návrh poslancov za SaS o znížení platov starostov a primátorov ako aj trojica návrhov zákonov Smeru-SD. Najsilnejšia opozičná strana chce, aby koalícia skorigovala svoju hospodársku politiku a znížila DPH na 19 percent, opätovne zaviedla šesťpercentnú daň na predaj z dvora, zabránila privatizácii teplární a zaviedla špeciálnu bankovú daň. Zákonodarcovia na aktuálnej schôdzi prerokujú aj zmeny v ročnom zdravotnom zúčtovaní od Kataríny Cibulkovej z SDKÚ-DS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekRudolf Chmel