Novela o odpadoch dostala zelenú, pokuta od Únie stále hrozí

Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková
Smeti
Foto: SITA/MČ Bratislava-Ružinov

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o odpadoch, ktorá je prvým krokom k tomu, aby Slovensko nedostalo pokutu od Európskej komisie.

Tá nám hrozí za to, že sme do zákonov neprevzali európsku smernicu o odpadoch. Novela túto požiadavku napĺňa. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Komisia na Slovensko už podala žalobu za nedodržanie transpozičnej lehoty.

„Máme ambíciu to prijať tak, aby zákon platil od 1. januára 2013, tak dúfam, že európsky súd dovtedy nerozhodne a nevyrubí pokutu,“ argumentoval šéf envirorezortu Peter Žiga. Rezort pôvodný návrh zákona o odpadoch stiahol po tom, ako prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a namiesto neho dal do procesu novelu, ktorá obsahuje len implementovanie smernice EÚ.

Ministerstvo životného prostredia tak reagovalo na vysoký počet pripomienok, ktoré prišli k zákonu o odpadoch. Medzirezortné pripomienkové konanie sa skončilo s 2 815 pripomienkami, pričom 1 804 bolo zásadných. „Znamená to, že zákon bol pripravený zle,“ povedal Žiga. Preto ministerstvo prišlo s náhradou, ktorá spočíva v jednoduchšej novele a zabezpečí implementovanie európskej smernice.

Slovensko však stále čelí žalobe spolu s ďalšími tromi členskými štátmi Európskej únie – Bulharskom, Maďarskom a Poľskom. Európska komisia žiada, aby Slovensko platilo sankciu viac ako 17-tisíc eur denne. Európska komisia pre nedodržanie lehoty na transpozíciu rámcovej smernice EÚ o odpade do vnútroštátneho práva, ktorou bol december 2010, postúpila vec Súdnemu dvoru EÚ.

Prezident dnes potvrdil svojím podpisom aj novelu zákona o registri trestov. Tá vymedzuje podmienky na spustenie výmeny údajov v elektronickej podobe prostredníctvom Európskeho informačného systému registrov trestov. Zavedenie systému súvisí s rozhodnutím Rady EÚ. Rezort spravodlivosti totiž pripravuje zavedenie nového mechanizmu na výmenu informácií z registrov trestov Európskej únie.

Prezident tiež podpísal novelu zákona o podmienkach uvedenia biocídnych výrobkov na trh, zákon o environmentálnom overovaní a registrácii organizácií v schéme Európskej únie pre environmentálne manažérstvo a audit, ďalej zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, novelu zákona o advokácii a živnostenského zákona a novelu zákona o vysielaní a retransmisii a zákona o telekomunikáciách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPeter Žiga