Novela o štátnych symboloch rozpútala v parlamente diskusiu, podľa Dostála mali vynechať slovo „iba“

Ondrej Dostál
Poslanec NR SR Ondrej Dostál počas rokovania 45. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 9. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Zákonodarcovia dve hodiny diskutovali o novele zákona o štátnych symboloch, ktorú prezident SR Andrej Kiska vrátil parlamentu ako celok. Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) v rozprave povedal, že sa stotožňuje s dôvodmi, pre ktoré prezident novelu vrátil.

„Upozorňovali sme, že základný motív, pre ktorý bola navrhnutá, teda pohoršenie Slovenskej národnej strany nad novými logami hokejovej reprezentácie, je nedôstojný na to, aby sa preto menil zákon o štátnych symboloch,“ uviedol s tým, že dresy dostatočne upravuje ústava a zákon by nemal ísť nad jej rámec.

Hrnko novelu obhajoval

Dostál v súvislosti so zákazom hrania štátnej hymny iného štátu na Slovensku uviedol, že predkladatelia návrhu nedomysleli, čo sa stane, ak doň doplnia slovo „iba“. To podľa jeho slov vylučuje hranie cudzej hymny bez delegácie daného štátu.

Pripomenul, že koalícia nemusela takýto problém vytvoriť, keby prijala jeho pozmeňujúci návrh a vynechala spomínané slovo „iba“. Novelu v pléne obhajoval poslanec NR SR Anton Hrnko za SNS. Podľa jeho slov má novela štátne symboly chrániť a jej návrh vychádzal aj z diskusie s odbornou verejnosťou.

„Zákon bol jednoznačne mierený na zákaz spievania maďarskej hymny na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede alebo kdekoľvek inde,“ povedal v pléne nezaradený poslanec Zsolt Simon. Je rád, že prezident zákon vetoval.

Ochrana tradícií

Poslanci NR SR 27. marca schválili návrh Slovenskej národnej strany na zvýšenie ochrany štátnych symbolov ako jedného zo základných pilierov štátnosti, ktorý vychádza priamo z Ústavy Slovenskej republiky.

Cieľom novely zákona o štátnych symboloch SR je tiež ochrana tradícií, ktoré súvisia s používaním štátnych symbolov, a aj ochrana štátnych symbolov pred ich znevažovaním v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe. Poslanci SNS novelou reagujú na logo, ktoré na dresoch začali používať hokejoví reprezentanti.

Novelou sa zavádza povinnosť športovej reprezentácie Slovenskej republiky na významných súťažiach a pri príprave na túto súťaž reprezentovať Slovenskú republiku umiestnením štátneho znaku na športovom odeve. Národniari zákonom zavádzajú aj nový pojem „národný symbol“.

Kiska poukázal na vágnosť pojmov

Novela taktiež zakazuje hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu.

Prezident novelu začiatkom apríla vetoval ako celok. Kiska považuje ustanovenia zákona za rozporné s princípom právnej istoty. Kiska poukázal na vágnosť použitých pojmov v súvislosti s právnou úpravou použitia štátneho znaku na športovom odeve reprezentácie Slovenskej republiky.

To môže podľa neho v praxi vytvárať veľký priestor na interpretáciu a spôsobiť tak právnu neistotu. Ak parlament prelomí veto prezidenta, Most-Híd pripravil ďalšiu novelu, ktorou sa má vyriešiť problém s hraním cudzej hymny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAnton HrnkoOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana