Novela o verejnom obstarávaní otvára dvere korupcii, tvrdia občianske združenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu
Riaditeľka nadácie Zuzana Petková počas prijatia zástupcov Nadácie Zastavme korupciu. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

V parlamente schválené zmeny v novele zákona o verejnom obstarávaní urobia proces verejného obstarávania menej transparentným. Tvrdia to občianske združenia Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu, ktoré sa podobne ako samotný Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) chystajú apelovať na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby schválenú novelu nepodpísala a vrátila ju Národnej rade SR.

Citlivé informácie o kritickej infraštruktúre

Upozorňujú, že dodatočne schválené zmeny cez poslanecké pozmeňujúce návrhy nikdy neboli prediskutované na odborných fórach, nevedel o nich ani ÚVO a neprešli ani štandardným pripomienkovým konaním. Celý postup tak podľa Slovensko.Digital a Nadácie Zastavme korupciu vytvára dojem, že môže ísť o účelové zmeny.

Problémom sú podľa nich poslanecké pozmeňujúce návrhy Ľubomíra Vážneho zo Smeru-SD a nezaradeného poslanca Petra Marčeka, ktoré sú zamerané na zákazky týkajúce sa citlivých informácií o kritickej infraštruktúre. Tie totiž poslanci navrhli zaradiť do utajeného režimu a obstarávateľom dávajú ďalšie nástroje v procese verejného obstarávania.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital, ich výsledkom tak môže byť, že o zhruba päťdesiatke pripravovaných verejných obstarávaní informačných systémov verejnej správy za stovky miliónov eur nebudú žiadne informácie. „Ani nemusíme vedieť, že sa niečo obstaráva,“ tvrdí.

O pochybeniach sa verejnosť nedozvie

O tom, čo sa považuje za kritickú infraštruktúru, pritom rozhodujú vládne orgány a podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu tak medzi ne môže byť zaradené takmer čokoľvek a obstarávať sa to bude v režime, ako sa teraz nakupujú napríklad tanky.

„Tieto zákazky v utajenom režime považujeme za veľmi problematické, lebo otvárajú priestor pre korupciu a podozrenia z klientelizmu a o prípadných pochybeniach sa verejnosť nedozvie,“ povedala.

Ako dodala, podobné prípady už pritom Nadácia Zastavme korupciu v minulosti riešila. Bol to napríklad utajený nákup informačných systémov na rezorte obrany, ktorý mal byť minimálne dvojnásobne predražený oproti dostupným riešeniam, alebo sporné zmluvy na finančnej správe, ktoré boli taktiež sprocesované v utajovanom režime.

Občianske združenia pripomínajú aj skutočnosť, že predkladateľom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu bol aj šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny, ktorého inštitúcia mala v minulosti taktiež viacero problémov v súvislosti s obstarávaním informačných systémov.

ÚVO poslal argumenty prezidentke

ÚVO už v tejto súvislosti sformuloval aj právne argumenty, ktoré zasiela prezidentke Zuzane Čaputovej. Úrad argumentuje, že schválené pozmeňujúce návrhy môžu priniesť rizikové dôsledky, kedy sa prvky kritickej infraštruktúry v civilných zákazkách budú obstarávať v režime obranných a bezpečnostných zákaziek. „Táto právna úprava a následne aplikačná prax by bola v explicitnom rozpore so sekundárnym právom Európskej únie a zároveň aj s právom primárnym, konkrétne so Zmluvou o fungovaní Európskej únie,“ upozorňuje ÚVO.

Predseda úradu Miroslav Hlivák právne argumenty zaslal prezidentke listom so žiadosťou zvážiť možnosť využitia právomoci vetovať novelu zákona o verejnom obstarávaní. „Tieto pozmeňujúce návrhy zásadným spôsobom zasiahli a zmenili novelu zákona o verejnom obstarávaní a sú v príkrom rozpore s filozofiou, s ktorou úrad v úzkej komunikácii s desiatkami subjektov vstupujúcich do procesu verejného obstarávania, vrátane odbornej verejnosti, novelu zákona pripravoval,“ informuje ÚVO.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír VážnyĽubor IllekZuzana ČaputováZuzana Petková
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie