Novela obstarávania obsahuje korupčné riziká, tvrdí Figeľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Figeľ
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Snaha o centralizáciu verejného obstarávania môže podľa predsedu KDH Jána Figeľa viesť k ochromeniu štátnej správy a vytvoreniu priestoru pre korupciu.

V rozprave k novele zákona o verejnom obstarávaní v prvom čítaní líder kresťanských demokratov kritizoval vytvorenie centrálnej obstarávacej organizácie na ministerstve vnútra, ktorá má podľa neho po novom obstarávať všetky nadlimitné zákazky na tovary a služby bežne dostupné na trhu.

Za druhé najväčšie korupčné riziko označil Figeľ plánované vytvorenie Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý bude druhostupňovým orgánom pre rozhodovanie o odvolaniach proti rozhodnutiam o námietkach. Kritizoval najmä to, že šiestich z deviatich členov rady má menovať a odvolávať vláda, pričom rada bude rozhodovať nadpolovičnou väčšinou.

Za zmenu k horšiemu považuje šéf KDH navrhované zvýšenie hranice zákaziek s nízkou hodnotou z 10-tisíc na 20-tisíc eur, pričom bývalá vláda tento limit znížila z úrovne 30-tisíc eur. KDH novelu verejného obstarávania nepodporí, pokiaľ z nej nebudú odstránené uvedené nedostatky.

Nakupovať budú podľa Žitňanskej u koho chcú

Žitňanská
Foto: SITA/Marián Peiger

Poslankyňa Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS povedala, že novela verejného obstarávania napriek viacerým pozitívnym zmenám, ktoré sú potrebné, má viaceré vážne nedostatky, ktoré umožnia politikom, úradníkom naďalej nakupovať u koho chcú, a nie u tých, ktorí predložia najvýhodnejšie ponuky.

Možno najväčším problémom verejného obstarávania na Slovensku nie ja ani tak zákonná úprava, ale zle fungujúci Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý nezvláda svoju metodickú ani kontrolnú rolu tak, ako by mal. Neočakávam po tejto novele výrazné zlepšenie,“ dodala Žitňanská. Vznik Rady ÚVO síce podporuje, pretože podobný postup sa podľa nej osvedčil na Protimonopolnom úrade, ale spôsob jej fungovania nedáva garancie náležitej kontroly verejného obstarávania.

Predseda ÚVO by sa mal vyberať v otvorenom konaní

Zástupcovia opozície v rozprave podporili hlavné pripomienky mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko k novele verejného obstarávania.

Podľa nich by napríklad súčasťou kritérií pre posudzovanie ekonomicky najvýhodnejšej ceny nemal byť počet novozamestnaných ľudí ani počet nezamestnaných, ktorí tieto miesta obsadia. Predseda ÚVO by sa mal vyberať v otvorenom konaní, v súčasnosti ho volí parlament na základe návrhu vlády.

Rozpravou k návrhu zákona o verejnom obstarávaní v stredu skončil druhý deň 14. schôdze parlamentu. Vo štvrtok ráno budú poslanci pokračovať v diskusii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľLucia Žitňanská