Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd, kladivko
Foto: Shutterstock
11. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Novela ústavy je podľa Via Iuris ešte horšia, ako sa zdalo

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Schválená novela Ústavy SR obsahuje ešte závažnejšie nedostatky, ako sa javilo počas jej prijímania v Národnej rade SR, tvrdí Via Iuris.

Občianske združenie, ktoré od roku 1993 pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných, to konštatuje po podrobnej analýze prijatej novely, o ktorej agentúru SITA informovala Veronika Čukášová z Via Iuris.

„Zo schválenej novely vyplýva, že ak budú previerky zneužité proti sudcom, dotknutí sudcovia nebudú mať účinné opravné prostriedky. To je v rozpore s tým, čo pred schválením tvrdili predkladatelia novely,“ uvádza sa v tlačovej správe.

REAKCIE POLITIKOV, LGBTI OSÔB a BISKUPOV sa dočítate v TÝCHTO ČLÁNKOCH

—>>>

Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

KDH a Smer si podľa SaS zmenou ústavy sľúbili lásku

Združenie sa bojí neúčinnej ochrany sudcov

Dôvodov na obavy je podľa Via Iuris hneď niekoľko. „Ochrana, ktorú má sudcom poskytovať Ústavný súd SR, nemusí byť vôbec účinná. Podľa schválenej novely ústavy síce sudca bude môcť podať sťažnosť na ústavný súd proti rozhodnutiu súdnej rady o nesplnení podmienok sudcovskej spôsobilosti, tu však v praxi nastáva problém. O sťažnosti bude rozhodovať celé plénum ústavného súdu, ktoré podľa ústavy môže prijať rozhodnutie iba vtedy, ak zaň hlasuje nadpolovičná väčšina zo všetkých jeho 13 sudcov,“ tvrdí Via Iuris.

V praxi to podľa združenia môže znamenať, že „ak za rozhodnutie o sťažnosti sudcu, či už vyhovujúce alebo zamietavé, nebude hlasovať aspoň sedem ústavných sudcov, ústavný súd nebude môcť sťažnosť sudcu vôbec posúdiť a bude ju musieť zamietnuť iba z procesných dôvodov, pre nedosiahnutie potrebnej väčšiny hlasov“.

Podľa advokátky spolupracujúcej s Via Iuris Evy Kováčechovej „problémové situácie môžu nastať vtedy, ak budú niektorí ústavní sudcovia práceneschopní alebo vylúčení pre zaujatosť a teda všetci trinásti nebudú prítomní a hlasovanie sudcov preto dopadne napríklad v pomere 6:6 hlasov. Sudcovi v takom prípade sťažnosť na Ústavný súd SR vôbec nepomôže. Ani sa nedozvie, či bol zbavený funkcie oprávnene.”

Kandidáti na sudcov sa nebudú môcť brániť

Novela ústavy je podľa Via Iuris nepriaznivá aj pre kandidátov na sudcov, lebo im neposkytuje žiadnu ochranu. Ak súdna rada podľa analýzy združenia rozhodne o tom, že kandidát na sudcu nespĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti a nemôže sa stať sudcom, nemá tento kandidát k dispozícii žiadny opravný prostriedok.

„Kandidát nebude mať žiadnu reálnu možnosť brániť sa proti zisteniam Národného bezpečnostného úradu alebo Slovenskej informačnej služby. Tieto zistenia bude skúmať len Súdna rada a tá sama rozhodne, či sa kandidát môže stať sudcom alebo nie,“ tvrdí advokátka Eva Kováčechová. To podľa Via Iuris bude znamenať, „že kandidáta na sudcu bude možné odstaviť iba na základe tajných informácií, ktoré odzneli na neverejnom zasadnutí súdnej rady bez akejkoľvek možnosti preskúmania rozhodnutia súdnej rady“.

Via Iuris ďalej upozorňuje, že najkontroverznejšia zmena – celoplošné previerky všetkých sudcov – „sa do novely ústavy dostala až cez pozmeňujúce návrhy poslancov iba pár dní pred konečným hlasovaním, keď už nebol čas na serióznejšiu verejnú a odbornú diskusiu“. Takýto postup pri schvaľovaní zmeny najvyššieho zákona v štáte je podľa Kováčechovej škandalózny. „Zmena ústavy bola robená v chvate a zmätku, a tomu zodpovedá aj výsledok. Schválená novela ústavy nakoniec neobsahuje ani tie záruky proti zneužitiu previerok, ktoré prisľúbili predkladatelia novely,“ myslí si advokátka.

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu Ústavy SR 4. júna. Novela zavádza zmeny v justícii a chráni manželstvo.

VIAC O ZMENE ÚSTAVY SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Najvyšší súd kritizuje zmenu ústavy, spomína policajný štát Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...