Novela zákona má zmeniť platy starostov a primátorov, koalícia im plánuje zaviesť aj odstupné

Robert Fico
Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Koalícia chce nanovo upraviť platy starostov a primátorov.

Zároveň chce pre nich zaviesť odstupné po skončení mandátu. Ako povedal novinárom predseda Smeru-SD Robert Fico po rokovaní Koaličnej rady, vznikla dohoda, že poslanci koalície predložia v piatok novelu zákona, ktorá zabezpečí nové odmeňovanie primátorov a starostov.

Deväť platových tried

Delí ich do deviatich platových tried,“ povedal Fico s tým, že platy predstaviteľov samospráv budú viazané na priemerný plat v národnom hospodárstve. Zavedený bude v každej platovej triede aj koeficient. Ako príklad uviedol mestá nad 100 000 obyvateľov. Plat primátora v takomto meste by bol 3,9krát priemerná mzda v národnom hospodárstve. Fico tiež avizoval, že starostovia a primátori budú dostávať po skončení funkcie odstupné. Podmienkou bude, aby vo funkcii bol viac ako šesť mesiacov.

Premiér Peter Pellegrini oznámil, že kabinet sa chystá zmeniť zákon o verejnom obstarávaní. Novela by mala zrušiť papierovačky. „Skrátia sa lehoty, ktoré skrátia proces,“ uviedol. Zavedie sa tiež kategória zákaziek do 5 000 eur, na ktoré sa nebude vzťahovať zákon o verejnom obstarávaní. Pellegrini sľúbil, že financovanie samospráv sa meniť nebude.

Starostov a primátorov čaká snem ZMOS

Takmer 800 starostov a primátorov sa v stredu zíde v bratislavskej Inchebe na rokovaní 29. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Delegáti sa budú venovať plneniu priorít od minuloročného snemu a diskusii o cieľoch a prioritách ZMOS na nadchádzajúce obdobie.

Snem ZMOS sa bude zaoberať napríklad zachovaním súčasného systému financovania samospráv, systémom rozdelenia pôsobností v regionálnom školstve medzi štátom, miestnou a regionálnou samosprávou, majetkovo-právnym usporiadaním pozemkov pod objektmi v majetku miest a obcí či opatreniami na podporu zamestnávania či sociálnych služieb. Delegáti budú rokovať aj o problematike marginálnych komunít, odpadovom hospodárstve a o budovaní kanalizačných a vodárenských sústav. Medzi ďalšie témy patrí modernizácia samosprávy, zjednodušovanie verejného obstarávania a čerpanie európskych peňazí, príprava nového stavebného zákona, ako aj riešenie dopravnej infraštruktúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska