Novela zákona o dani z príjmov smeruje na ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, korupcia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Novelou zákona o dani z príjmov sa bude zaoberať Ústavný súd SR. Skupina poslancov Národnej rady SR totiž iniciovala podanie novely na ústavný súd. Poslancom sa v novele nepozdáva najmä doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností, ktorá sa po novom zvýšila z 20 rokov na 40 rokov.

„V praxi to povedie k tomu, že podnikatelia si budú v daňových výdavkoch uplatňovať o polovicu nižšiu sumu ako doteraz. Budú mať tak vyššiu daňovú povinnosť,“ povedal na pondelkovej tlačovej besede nezaradený poslanec Jozef Kollár. Podľa neho je spomínané ustanovenie novely zákona o dani z príjmov retroaktívne. „Podnikanie na Slovensku je čoraz ťažšie a menej príťažlivé,“ konštatoval Kollár.

Novela mení odpisy

Novela zákona o dani z príjmov, ktorú parlament schválil koncom minulého roka, mení odpisy. Od začiatku tohto roka sa rozšíril počet odpisových skupín zo štyroch na šesť. V konečnom dôsledku sa tak skráti odpisovanie výrobných technológií z 12 na osem rokov, na druhej strane sa však až dvojnásobne predĺži odpisovanie nevýrobných nehnuteľností na 40 rokov.

Ďalšími zmenami v zákone sú limitovanie vstupnej ceny osobných automobilov podnikateľov s nízkym daňovým základom, hranicou 48-tisíc eur, zrušenie lízingového spôsobu odpisovania u hmotného majetku obstarávaného finančným prenájmom, zavedenie pravidiel nízkej kapitalizácie na prepojené spoločnosti, či rozšírenie transferového oceňovania.

Lekárom by zároveň mali pribudnúť registračné pokladne a mali by vzniknúť virtuálne registračné pokladnice.

Farmafirmám zaviedli zrážkovú daň

Zmenil sa aj spôsob zdanenia zamestnaneckých benefitov vo forme nepeňažného plnenia, zaviedla sa zrážková daň farmafirmám z peňažných plnení poskytovaných lekárom a samozdanenie lekárov z darov a iných nepeňažných plnení od farmaceutických firiem.

Prostredníctvom novely sa taktiež zvyšuje podpora výskumu a vývoja dodatočným odpočtom 25 percent nákladov vynaložených na výskum a vývoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Kollár
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR