Novela zákona o nájme pozemkov spôsobí chaos a ohrozí trh s pôdou, tvrdia stavovské organizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poľnohospodárstvo, pole, rola
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
  • aktualizované 5. októbra, 14:42

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Významné stavovské organizácie – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Potravinárska komora Slovenska, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Republiková únia zamestnávateľov a Klub 500, združujúce 80 % slovenských zamestnávateľov v poľnohospodárstve, vyjadrujú ostrý nesúhlas s novelou zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov.

Organizácie vo štvrtok na tlačovej besede upozornili Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že úpravy v zákone môžu do poľnohospodárstva a produkcie potravín priniesť chaos a ohroziť stabilitu podnikateľského prostredia na trhu s pôdou.

Zmeny ohrozujú ich investície

Najväčšie problémy v novele vidia organizácie v zavádzaných zmenách v nájomných vzťahoch, ktoré nepomôžu malým začínajúcim farmárom. Naopak, spôsobia podľa nich problémy produkujúcim poľnohospodárom a ohrozia ich investície, ktoré súvisia s výrobou zdravých, škandálmi nepoznačených potravín.

Novela podľa stavovských organizácií ďalej zahŕňa viaceré neželané zmeny, ktoré sú rizikové pre celý sektor. Ide o zámer zrušenia automatickej obnovy nájomných zmlúv, či umožnenie ukončenia nájomných zmlúv prenajímateľom z dôvodu predaja podniku, alebo zmeny v spôsobe vytyčovania náhradných pozemkov.

Organizácie preto navrhujú, aby bola ponechaná možnosť automatickej obnovy na maximálne päť rokov, a to so zachovaním ročnej výpovednej lehoty zo strany nájomcov.

„Na základe našich diskusií sme sa zhodli, že sme pripravení pristúpiť na kompromis, ktorý znel, že automatická obnova áno, ale maximálne na obdobie piatich rokov. Potrebujeme mať v tomto odvetví istotu, nakoľko sú nutné investície a ich príprava. Preto z pohľadu zabezpečenia investícií je päť rokov minimum,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda SPPK Milan Semančík.

Účinné riešenie v súlade s Ústavou SR

Naopak Vidiecka platforma a ASYF – Združenie mladých farmárov na Slovensku podporujú navrhované znenie zákona o nájmoch poľnohospodárskej pôdy a považujú ho za účinné riešenie, ktoré je podľa nich v súlade so zmenou Ústavy SR a taktiež v súlade so stanoviskom Európskeho parlamentu z 27. apríla 2017.

Vidiecka platforma a ASYF dodávajú, že prostredníctvom dlhodobých nájomných zmlúv až na 25 rokov a ich automatickej obnovy opäť až na 25 rokov sa zamedzoval prístup k pôde nielen pre malých a začínajúcich farmárov, ale aj pre samotných vlastníkov pôdy.

„Návrh zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy vnímame ako prvú vážnejšiu a systémovú podporu pre túto skupinu poľnohospodárov. Na základe navrhovaných zmien sa tak vytvoria podmienky pre diverzifikáciu podnikateľského prostredia a produkcie kvalitných potravín v agropotravinárskom sektore Slovenskej republiky tým, že sa malým a začínajúcim hospodárom umožní prístup k pôde,“ uviedli v zverejnenom stanovisku.

Nespokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

Stavovské organizácie vyjadrili taktiež nespokojnosť so zverejnením návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018, o ktorom sa dozvedeli najmä prostredníctvom médií a tento návrh nebol s predstaviteľmi týchto združení konzultovaný.

Predstavitelia združení zároveň upozornili, že pokiaľ vláda nesplní sľuby o navýšení štátnej pomoci v agrosektore, poľnohospodári budú aj v ďalšom období ťahať za kratší koniec a zníži sa ich konkurencieschopnosť.

Novela, ktorá čaká na definitívne schválenie v parlamente, podľa rezortu pôdohospodárstva zlepšuje podmienky prístupu pre malých a stredných farmárov a zabraňuje špekuláciám pri automatickej obnove nájomného vzťahu. Podľa rezortu ide o novelu zákona, ktorá prešla nebývalou odbornou diskusiou.

„Poctivých poľnohospodárov, ktorí využívajú pôdu na tvorbu potravín a zvyšujú tak našu potravinovú bezpečnosť, Slovensko potrebuje. Novela zákona umožní poľnohospodárom ľahší prístup k prenájmu poľnohospodárskej pôdy a zavádza tiež poriadok do evidencie nájomných vzťahov. Je zároveň ďalším krokom v zamedzení získavaniu tejto cennej pôdy špekulantmi na nepoľnohospodárske účely,“ informovalo vo štvrtok ministerstvo pôdohospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Semančík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora