Novela zákona o obecnom zriadení môže ohroziť demokratické fungovanie obcí, tvrdí združenie občanov

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Getty images
  • aktualizované 1. apríla, 13:17

Pripravovaná novela zákona o obecnom zriadení ohrozí demokratické fungovanie obcí. Uviedlo to v tlačovej správe Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktorú agentúre SITA zaslal Peter Uhlár, predseda združenia. Novelu zákona, ktorú pripravilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), v utorok 31. marca schválila vláda a počas týždňa ju v skrátenom legislatívnom konaní prerokuje parlament.

Viac o téme Koronavírus

Rokovanie na diaľku a hlasovanie „Per rollam“

Novela má umožniť mestám a obciam rokovania na diaľku a hlasovanie „per rollam“, teda bez fyzickej prítomnosti poslancov, prostredníctvom pošty či e-mailu. Opatrenia súvisia s aktuálnou situáciou a šírením nákazy koronavírusu.

Podľa predsedu ZOMOS-u Petra Uhlára je to nesprávny a demokraciu ohrozujúci krok. ZOMOS o svojich výhradách informovalo v liste poslancov aj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

„Nie je dôvod na takýto rázny zásah do práv občanov a do fungovania demokratických princípov v samospráve. Samozrejme, že si uvedomujeme, že je mimoriadna situácia, no stále existujú menej drastické spôsoby, ktoré zostanú transparentné, umožnia diskusiu a verejnú kontrolu celého procesu,“ povedal Uhlár.

Povinnosť vyhotovovať záznam z rokovaní

Predseda ZOMOS-u zastáva názor, že mestá a obce by mohli zasadať aj prostredníctvom videokonferencií a vyhotovovať z nich videozáznamy, ktoré by následne boli prístupné verejnosti.

ZOMOS vyzval poslancov parlamentu, aby zmenu zákona, ktorá umožní hlasovanie v neprítomnosti prostredníctvom korešpondencie, neumožnili.

Naopak, navrhuje, aby sa do zákona zaviedla povinnosť obcí zhotoviť a zverejniť záznamy z videkonferenčných rokovaní obecných a mestských zastupiteľstiev, rovnako aj lehoty na ich zverejnenie.

Zástupcovia ZOMOS-u to považujú za najlepší spôsob zabezpečujúci transparentný a demokratický proces fungovania miest a obcí aj v čase mimoriadnej situácie.

Nepoznajú reálny život v samospráve

„Je viac ako zrejmé, že OZ ZOMOS nepozná reálny život v samospráve. Máme 2 661 obcí, ktoré majú do 3000 obyvateľov a 1 133 obcí, ktoré majú menej ako 500 obyvateľov. Obce pod 2-tisíc obyvateľov nemajú povinnosť mať ani internetovú stránku. ZOMOS-om navrhované záznamy z videokonferencií by znamenali iba ďalšie výdavky pre obce, ktoré majú už aktuálne ekonomické problémy,“ povedal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Podľa ZMOS-u sú aktuálne potreby miest a obcí jednoznačne dané a hlasovania formou „per rollam“ sú nevyhnutnosťou. „ZOMOS mal výhrady k hlasovaniam ‚per rollam‘ s tým, že v čase krízy môže dôležité rozhodnutia učiniť miesto zastupiteľstva aj primátor alebo starosta. Niektoré záležitosti sú však viazané vyslovene na zastupiteľstvo, takže by obce nemohli rozhodovať o záležitostiach, ktoré sa týkajú napríklad čerpania eurofondov. Je zrejmé, že ZOMOS presadzuje vlastné videnie sveta,“ vysvetlil Kaliňák.

Mimoriadna situácia môže nastať kedykoľvek

Podľa ZMOS-u je zakotvenie možnosti zasadania mestských a obecných zastupiteľstiev na diaľku a možnosť hlasovania „per rollam“ nevyhnutnosťou.

Príklady z praxe podľa záujmového združenia ukázali, že mimoriadna situácia môže v obciach nastať kedykoľvek aj mimo hrozby spojenej s koronavírusom a samosprávy by mali mať v rukách nástroje, ktoré im umožnia plnohodnotné fungovanie aj za mimoriadnych okolností.

Kaliňák pripomína, že aj počas mimoriadnych situácií majú kontrolné orgány a orgány činné v trestnom konaní možnosť kontrolovať rozhodnutia

ZMOS

je záujmovým združením právnických osôb, ktoré v súčasnosti združuje vyše 96 percent všetkých obcí na Slovensku. Organizácia so sídlom v Bratislave bola založená v roku 1990.

ZOMOS

je občianske združenie, ktorého cieľom je zapájať občanov do rozhodovania samospráv. Jeho cieľom je budovanie transparentnosti a efektívneho fungovania samospráv prostredníctvom aktívnej podpory miestnych občanov, ich vzdelávaním a pomocou pri riešení problémov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter UhlárRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie Združenie občanov miest a obcí SlovenskaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska