Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polícia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák.

Novela zákona priniesla možnosť stať sa kadetom, polícia sa snaží prilákať mladých maturantov

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Novela zákona o Policajnom zbore priniesla možnosť záujemcom o službu v polícií do 21 rokov stať sa policajtom, kadetom.

Ako v tlačovej správe uviedla Silvia Keratová z tlačového odboru rezortu vnútra, ide o nový druh štátnej služby, ktorá umožní už v služobnom pomere získať policajné vzdelanie mladým ľuďom bezprostredne po získaní maturity. „Policajt bude kadetom počas štúdia na strednej odbornej škole Policajného zboru v trvaní 12 mesiacov. Po jeho úspešnom ukončení maturitou a zložením služobnej prísahy, bude zaradený do výkonu služby priamo na policajnom útvare,“ priblížila.

Kadeti budú povolaní na štúdium

Ako uviedla, po zvýšení vekovej hranice prijatia od 21 rokov prišli o skupinu mladých záujemcov. „Potrebovali sme však získať zrelších a stabilnejších uchádzačov a predísť často sa vyskytujúcej fluktuácii mladých policajtov. Zavedením civilného pomaturitného štúdia sme sa snažili prilákať mladých perspektívnych maturantov, ktorým sme však mohli ponúknuť len bezplatné vzdelanie a tiež ubytovanie a stravovanie. Policajtmi sa mohli stať až po ukončení štúdia a úspešnom zvládnutí prijímacieho konania k polícií. Takto pripravení absolventi mohli byť ihneď zaradení do výkonu služby. V súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia,“ uviedla.

Kadeti budú už po prijatí príslušníkmi Policajného zboru a budú povolaní na štúdium. Kadeti, na rozdiel od pomaturitných civilných študentov, dostanú uniformy s označením kadet a budú poberať minimálnu mzdu.

Komplexná teoretická a praktická príprava

Kadetom sa môže stať bezúhonný a spoľahlivý občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 18 rokov fyzického veku, má ukončené stredoškolské vzdelanie a písomne požiada o prijatie do služobného pomeru. Na prijatie do štátnej služby musí absolvovať prijímacie konanie, ktorým preveríme znalosť slovenského jazyka, fyzickú zdatnosť, ale i duševnú spôsobilosť. Kadeti získajú komplexnú teoretickú a praktickú prípravu na jednotlivé služby v polícií, s dôrazom na kondičnú prípravu, streľbu, sebaobranu a odborné činnosti. Absolvujú základný policajný výcvik a teoreticko-praktickú prípravu zo služieb poriadkovej, dopravnej, hraničnej a cudzineckej polície. Získajú základy trestného, priestupkového a správneho práva. Vo výučbe je zahrnutá aj psychológia, komunikácia a etika v policajnej práci a odborný výcvik, ako strelecká príprava, sebaobrana, kondičná príprava, ale aj odborné prípravy, ako taktická, chemická, civilná ochrana, pátracia akcia, či topografia.

Dlhodobo sa obsadenosť v policajných radoch pohybuje okolo 92 percent. „Privítali by sme stopercentnú obsadenosť, ale splniť kritéria na prijatie do policajných služieb je náročné. Vzhľadom na charakter policajného povolania, nie je možné od našich požiadaviek upustiť. Aj týmto krokom sa snažíme sprístupniť policajné povolanie a doplniť neobsadené policajné miesta,“ uzavrela.

Odporúčané články

Video: Protizločinecká jednotka zasahovala na Liptove, akcia bola zameraná na vojakov a drogy Foto: Miroslav prešiel do protismeru a narazil do Toyoty, nafúkal takmer tri promile

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X