Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. november 1989
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hranice Bratislavy a Rakúska v Hainburgu počas novembrových dní roka 1989. Foto: Ján Lörincz/SITA

November ´89 zhoršil vzťahy ľudí, tvrdia komunisti

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Za výhru geopolitiky Západu nasledovanú majetkovým prevratom, za ktorý nesie zodpovednosť nemalý počet vtedajších vysokých štátnych funkcionárov, považuje Klub komunistov Slovenska (KKS) 17. november 1989. Tzv. nežná revolúcia podľa komunistov priniesla mnohým ekonomické problémy, zvýšila chudobu a zhoršila medziľudské vzťahy. Uvádza sa to vo vyhlásení KKS k výročiu 17. novembra 1989, ktoré agentúre SITA poskytol Klub komunistov Slovenska.

Klub komunistov Slovenska si myslí, že 17. november 1989 sa stal cestou k horším medziľudským vzťahom, k väčším obavám o svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. „Výsledok tejto katastrofy dnes na Slovensku pociťujú státisíce ľudí, ktorí sú buď bez práce, alebo ich pracovné podmienky hraničia s ľudskou dôstojnosťou,“ tvrdia komunisti.

Podľa nich je „priamym následkom prechodu ku kapitalizmu nárast príjmovej nerovnosti a znevýhodňovanie chudobných aj v zabezpečovaní takých základných potrieb, akými sú bývanie, lekárska starostlivosť či vzdelanie. Ekonomické dôvody komplikujú mladým založiť si rodinu, a pokiaľ ju majú, plnohodnotne sa jej venovať. Nízke dôchodky robia z ľudí, ktorí celý život pracovali, najväčších chudákov spoločnosti“.

17. novembra 1989

sa v ČSSR začala nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty.

K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk. 29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla.

10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom. V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Odporúčané články

KSČ nebola pripravená podeliť sa o moc, tvrdí historička Od Nežnej revolúcie uplynulo 26 rokov

Neprehliadnite

Foto: Slovensko zasiahol intenzívny dážď, hasiči pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov Volebná kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa skončila, začalo sa moratórium Ako ovplyvnia americké opatrenia proti firme Huawei ponuku slovenských operátorov? Každý okres by mohol mať v parlamente svojho poslanca, ale musel by sa zmeniť volebný systém Michal sa manželke vyhrážal bitkou aj vyhodením z okna, zabarikádovala sa s deťmi v izbe Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Hladina Dunaja na Slovensku už nestúpa, ale vo viacerých okresoch stále hrozia povodne Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.