Novinára Nicholsona niekto odpočúval, podá trestné oznámenie

Kauza Gorila opäť vytiahla ľudí do ulíc
V nedeľu opäť ožila v slovenských uliciach kauza Gorila. Protest zorganizovali aktivisti Generácia '89 presne po polroku od zásahu ťažkoodencov voči demonštrantom antigorilieho protestu z 9. marca. Pochodu, ktorý viedol z bratislavského Námestia SNP k Prezidentskému palácu a pred budovu parlamentu, sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí. Nechýbal ani investigatívny novinár Tom Nicholson. Demonštráciu podporilo aj hackerské hnutie Anonymous, ktoré na hodinu a pol zablokovalo web Generálnej prokuratúry. Cieľom organizátorov bolo prelomenie mediálneho tic Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Niekoľko sekundovú nahrávku telefonátu novinára Toma Nicholsona a jej prepis dostala e-mailom redakcia Sme. Anonymný odosielateľ tvrdí, že Nicholsona odpočúva polícia.

Novinár si je po vypočutí nahrávky istý, že je na nej on a chystá sa podať trestné oznámenie. Komu patrí druhý hlas, si Nicholson nevedel spomenúť. Nie je ani jasné, kedy záznam vznikol. Polícia preveruje, či nahrávka pochádza z jej systému.

Neobvyklý hlasný tón, potom vyzváňanie a 45-sekundový rozhovor o odoslanom či neodoslanom e-maile, pri ktorom je zreteľne rozoznateľný hlas novinára Toma Nicholsona. E-mail s takýmto obsahom a poznámkou, že polícia odpočúva Nicholsona, prišiel do denníka Sme.

Súčasťou správy bola aj fotografia prepisu rozhovoru bez hlavičky a s vybielenými telefónnymi číslami. Nicholson svoj hlas identifikoval, nevie si však spomenúť, kto je druhý človek v nahrávke a kedy sa rozhovor uskutočnil. Domnieva sa, že ide o človeka z médií alebo mimovládnych organizácií, a nie o osobu, o odpočúvanie ktorej by mohla mať záujem polícia. Keďže má podozrenie, že ho niekto odpočúva, ide podať trestné oznámenie.

Na Slovensku môže legálne odpočúvať len polícia, Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo. Ministerstvo obrany odmietlo, že by nahrávka pochádzala od nich. „Dištancujeme sa od nahrávky,“ odpísala Sme hovorkyňa obrany Martina Balleková. „To, či je nahrávka súčasťou systému policajného zboru, musíme preskúmať,“ vraví polícia. SIS do uzávierky neodpovedala. Novinár v posledných rokoch riešil viaceré závažné kauzy, ktoré sa týkali tajných služieb aj prokuratúry.

Sme zverejnilo úplný prepis telefonátu z nahrávky.

Volaný: „Áno, Tom?“

Tom Nicholson: „Čauko, no ja sa musím vrátiť do Jura preňho, budeš to mať za pol hodinku.“

V: „Dobre, no, lebo neprišlo to. Neviem, či sa niečo stalo.“

TN: „Ani ja neviem, lebo ja bežne používam jeho dve adresy, čo má.“

V: „Áno, však doteraz nebol nikdy problém.“

TN: „Dobre, tak budem kopírovať do toho, snáď to pôjde.“

V: „Dobre, ok, díky.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tom Nicholson