Novinárka Politkovská bola zavraždená pred 15 rokmi, jej kolegovia kritizovali ruské úrady

Anna Politkovskaya
Foto: ilustračné, SITA/AP

Kolegovia investigatívnej reportérky Anny Politkovskej vo štvrtok ostro kritizovali ruské úrady, že nevypátrali toho, kto pred 15 rokmi stál za jej vraždou. Zároveň upozornili na to, že oficiálne vyšetrovanie sa v skutočnosti skončilo.

Telo novinárky našli 7. októbra 2006 na schodisku pri výťahu v bytovom dome v Moskve. Príslušníci polície pri obeti atentátu zaistili krátku guľovú zbraň a štyri nábojnice. Ostali po nej dve deti – dcéra Viera a syn Iľja. Vykonávatelia vraždy Politkovskej sú síce odsúdení, ale objednávatelia ostávajú na slobode.

Nenašli sa objednávatelia vraždy

Politkovská písala pre opozičný týždenník Novaja Gazeta, pričom sa preslávila odvážnymi reportážami o zverstvách páchaných ruskou armádou v Čečensku či tvrdením, že za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo viac ako 300 ľudí, stála ruská tajná služba.

Spomenuté periodikum Novaja Gazeta odsúdilo ruské úrady, že nenašli objednávateľov vraždy, a poznamenalo, že podľa ruského práva by bol zločin po 15 rokoch premlčaný a vinníkom by nehrozil trest, pokiaľ by súd nerozhodol inak.

Pátranie trvá príliš dlho

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na margo toho skonštatoval, že takéto snahy zvyčajne trvajú dlho a zdôraznil, že objednávateľov je potrebné vypátrať a potrestať.

Podľa redaktora Dmitrija Muratova však pátranie trvá príliš dlho a úrady iba predstierajú, že pokračuje. „Ani nevieme, kedy sa vyšetrovateľ naposledy dotkol tohto prípadu,“ uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolitkovskáDmitrij Peskov