Novostavby pre Rómov zničili šiesti mladiství osadníci

Letanovce
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

KOŠICE 11. októbra (WEBNOVINY) – Polícia už vypátrala a zároveň obvinila šesť mladých ľudí v prípade krádeže a vandalizmu v Letanovciach.

Ako agentúru SITA ďalej informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, spišskonovoveskí policajti obvinili šesť mladistvých vo veku od 14 do 17 rokov z obce Spišský Štvrtok z prečinu krádeže a poškodzovania cudzej veci.

Podľa polície z neobývaných bytov novostavieb nižšieho štandardu v Letanovciach odcudzili veci a poškodili zariadenia bytov.

Obvinení podľa polície v 22 bytoch v siedmich domoch rozbili šesť okien a prekonali sedemnásť riadne zamknutých vchodových dverí. Vo vnútri poškodili 31 interiérových dverí, 35 zámok s kľučkami, desať zárubní a dva vypínače. Škody sa vyšplhali na takmer 5 200 eur.

Škody sa vyšplhali na tisícky eur

Romovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Z bytov zmizlo 19 sifónov, šesť sprchových kompletov, 32 vodovodných umývadlových batérií, 16 sprchových batérií a dve hadičky na vodu z toalety. Škody po krádeži vyčíslili na 1 300 eur. O pár dní sa všetko zopakovalo.

V noci z nedele na pondelok vyčíňali páchatelia v ďalších šiestich bytových domoch v osemnástich bytoch, kde boli spôsobené škody vyčíslené na takmer 7 450 eur. Kriminalisti na mieste zaistili niekoľko stôp, ktoré poputovali na expertízu.

Páchatelia odcudzené veci podľa polície schovali za domami a prikryli ich trávou. Dvoch podozrivých zadržali v pondelok 8. októbra pri pokuse ukradnuté veci naložiť do vriec a odviezť do zberných surovín. „Páchateľom za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody až na tri roky, keďže ide o mladistvých, trestná sadzba sa znižuje na polovicu,“ ozrejmila Mesárová.

Do veľkých rómskych osád na Spiš – Letanoviec, Bystrian a Rudnian sa v piatok chystajú poslanci parlamentného výboru pre ľudské práva na poslanecký prieskum. Ešte v lete ho inicioval predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský a výbor ho schválil.

Poslanci prídu na Spiš na kontrolu

SITA/Rastislav Ovšonka
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Dlhodobo problém v Letanovciach sledujem. Je tam v pokročilom štádiu výstavby moderná ubytovacia lokalita pre miestnych Rómov a vznikli tam problémy, ktoré si chcem overiť na mieste,“ objasnil vtedy Hrušovský.

Podľa neho problémy vznikli v súvislosti s dofinancovaním dokončenia výstavby rómskej osady.

Európska únia, štát i obec Letanovce investovali milióny eur do projektu. Aj po kolaudácii bytov nižšieho štandardu v obci Letanovce, kde sa mali presťahovať obyvatelia osady Letanovský Mlyn, sú tieto byty prázdne. Rómska osada Letanovský Mlyn stále stojí na pôvodnom mieste a obec musí splácať úvery, ktoré ju zadlžili na 60 rokov.

Pri bytoch je vybudovaná kanalizácia, vodovod vrátane čistiarne odpadových vôd. V projekte boli schválené len holobyty a zároveň neboli dokončené všetky inžinierske siete. K väčšine bytových domov nevedie žiadna cesta, nie sú tu chodníky. Na výstavbe nových bytov nižšieho štandardu v lokalite Strelník sa preinvestovalo približne 3,2 mil. eur. Obec Letanovce z vlastných zdrojov investovala ďalších vyše 500 tis. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Hrušovský