Novú dynamiku Európskej únie po brexite by mohli podľa Danka vniesť štáty z Balkánu

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Pre svet nie je dobrý signál, ak nevieme jednoznačne uzavrieť vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. Ak sa to bude ďalej naťahovať, EÚ sa oslabí. Na stretnutí zástupcov národných parlamentov EÚ v Rakúsku to uviedol predseda NR SR Andrej Danko.

EÚ je jedinečný projekt

Podľa Danka treba ľuďom ukázať, že napriek odchodu Británie má EÚ budúcnosť a tí, ktorí do nej vstúpia, nebudú ľutovať. „Novú dynamiku by mohli vniesť štáty z Balkánu. Sú to úžasní ľudia. Majú k nám blízko. Čierna hora a Srbsko by mali byť jednými z prvých štátov, ktoré vstúpia do EÚ,“ dodal.

Danko uviedol, že EÚ je jedinečný projekt, ktorý má svoju budúcnosť a opodstatnenie, ale treba vnímať aj veci, ktoré ho oslabujú. „Po eurovoľbách potrebujeme, aby prišli noví lídri a udiala sa základná reforma systému a komunikácie,“ vysvetlil s tým, že medzi Európskym parlamentom a národnými parlamentami je slabá komunikácia.

Stále hrozí aj brexit bez dohody

Britský parlament schválil zákon, ktorý má zaistiť, že krajina neopustí Európsku úniu bez dohody. Legislatíva núti vládu požiadať úniu o odklad brexitu, ktorý má byť už v piatok 12. apríla. Premiérka Theresa Mayová sa k tomuto kroku už zaviazala, avšak mnohí zákonodarcovia vláde nedôverujú a žiadali poistku.

V utorok bude britský parlament rokovať o tom, o aký dlhý odklad požiadať. Mayová chce, aby krajina opustila úniu do 30. júna. Stále však hrozí aj brexit bez dohody, pokiaľ európski lídri odklad odmietnu schváliť. Predseda Európskej rady Donald Tusk navrhol, aby im umožnili flexibilný odklad na jeden rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSNS Slovenská národná strana